Spis treści
- Golce piaskowe - zwierzęta wyjątkowe!
- Zwierzęta tęsknią za zwiedzającymi
- Gdańskie zoo w czasie pandemii. ZOBACZ ZDJĘCIA
- ROZWIĄŻ NASZ QUIZ!
Golce piaskowe - zwierzęta wyjątkowe!
Ich wygląd nie wszystkim przypada do gustu, a niektórych może nawet odstraszać. Nie zmienia to jednak faktu, że umiejętności golców piaskowych są godne podkreślenia.
Zwierzaki te potrafią długo przetrwać w warunkach beztlenowych. Tworzą społeczności, podobnie jak pszczoły czy mrówki, co wyróżnia je wśród innych ssaków. - Występuje tu królowa, która rośnie, wydłużając się przez całe życie. Jako jedyna rodzi ona młode. Pozostałe samice nie mają zdolności rozrodczych i pełnią funkcje robotnic - tłumaczy Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ TUTAJ!
Do rozrodu królowa selekcjonuje dwa lub trzy samce ze swojej kolonii. Wybrańcy zostają ojcami wszystkich młodych. - Pozostałym członkom stada przypisane są zadania przy zdobywaniu pokarmu, sprzątaniu czy piastowaniu młodych - dodaje Beata Kuźniar.
W naturze golce piaskowe zamieszkują obszary pustynne na wschodzie Afryki. Prawie całe życie, trwające nawet 30 lat, spędzają w podziemnych korytarzach.
Zwierzęta tęsknią za zwiedzającymi
Stan epidemii doskwiera nie tylko ludziom. Za murami największego zoo w Polsce zostały przyzwyczajone do tłumów zwierzęta różnych gatunków. One również muszą odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji. Obecnie dostęp mają do nich jedynie opiekunowie.
Dzięki ujęciom Marcina Gadomskiego, fotoreportera Super Expressu, możemy przenieść się na moment do położonego w Oliwie gdańskiego zoo i zobaczyć, jak narodową kwarantannę spędzają mieszkańcy ogrodu.