Nowy carillon automatyczny na wieży Ratusza Głównego Miasta

i

Autor: mat. Muzeum Gdańska

nowości

Apollo wylądował w Gdańsku. Gdzie dokładnie i co się zmieni w mieście?

2024-07-10 15:04

O tej akcji musicie usłyszeć! Każdy turysta w Gdańsku usłyszy w tym sezonie! Lądowanie Apolla w Gdańsku to akcja opisująca niecodzienną renowację Apollo III czyli nowego carillona automatycznego, który został zainstalowany na wieży Ratusza Głównego Miasta.

Jego poprzednik Apollo II został zamontowany w 2000 roku. To z nim świętowano w Gdańsku nadejście nowego tysiąclecia. W maju jednak przestał działać i carillon zamilkł. 

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce posiadającym sprawne carillony. Jest też kolebką polskiej kultury carillonowej, wpisanej na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Teraz jakość dźwięku ma być jeszcze lepsza. W czwartek o 12:00 w Gdąńsku będzie można po raz pierwszy usłyszeć nową melodię carillonów, Rotę w opracowaniu Artura Samula. 

Nowy system gry automatycznej daje dużo więcej możliwości. Do ustalenia melodii przez niego granych wykorzystaliśmy m.in. prace komisji, powołanej w 2000 roku przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Konsultantką była również prof. Danuta Popinigis, muzykolożka, specjalistka od gdańskich carillonów. Carillon zacznie grę w trybie automatycznym przed godziną 8.00 rano, a skończy o 21 – zapowiada Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska.

Każdego dnia nasze miasto powita utwór „Gdyby rannym słonkiem” Stanisława Moniuszki, a dzień zakończy melodia chorału „Warownym grodem…” Marcina Lutra z 1529 roku, w opracowaniu Johanna Ephraima Eggerta z XVIII wieku. Nową propozycją dla miłośników muzyki carillonowej będzie „godzina kompozytorska”. Przed wybiciem godziny 17.00 automat wygrywać będzie specjalnie skomponowane krótkie utwory, które będą cyklicznie wymieniane. Jako pierwszy zaprezentowany zostanie dwuminutowy utwór Krzysztofa Jurczaka, absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki