Na raz na pokład "Daru Młodzieży" wchodzi 196 osób, w tym 35 stałych członków załogi i obsługi. Uczestników rejsu wytypowanych w konkursie jest aż 400, dlatego będą się oni zmieniać w trakcie trwania rejsu. W ten sposób udział w Rejsie Niepodległości będzie mogło wziąć więcej osób niż pierwotnie zakładano.
>>>Za dnia jest piękny, ale nocą staje się magiczny. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia Gdańska! [GALERIA]
Organizatorzy, w tym Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i Akademia Morska w Gdyni, planowali zabrać na pokład 100 osób. Zainteresowanie było jednak tak duże, że zdecydowano o zwiększeniu tej liczby. Chętni na wyprawę dookoła świata najpierw musieli wysłać swoje zgłoszenie w formie wideo. Spośród wszystkich nagrań internauci wybrali 500 najciekawszych. Ich autorzy musieli stanąć przed trudnym zadaniem, jakim był test wiedzy historycznej o Polsce. Wyniki testu były bardzo dobre, więc organizatorzy wybrali znacznie więcej członków załogi "Daru Młodzieży" na Rejs Niepodległości.
>>>33 tysiące sadzonek i 80 gatunków roślin. Ogród w Forum Gdańsk będzie nawiązywał do najsłynniejszych na świecie
Każdy z laureatów może wybrać odcinek rejsu, na którym chce popłynąć. "Dar Młodzieży" z gdyńskiego portu wypłynie w maju 2018. Przez kolejnych 10 miesięcy zawinie do kilkunastu portów. Odwiedzi: Lizbonę, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Hong Kong, Shanghaj, Osakę, Vancouver, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Nowy Jork, Hortę i Antwerpię. i odwiedzi Panamę podczas Światowych Dni Młodzieży. Z powrotem do Gdyni zawinie w marcu 2019 roku. W skład załogi wchodzić będą stali członkowie, studenci ze Szczecina oraz Akademii Morskiej w Gdyni i laureaci konkursu. Od kilku tygodni "Dar Młodzieży" przechodzi generalny remont w gdyńskiej stoczni.