Aż 435 milionów euro trafi do portu w Gdyni. - Tego (pieniędzy w KPO na budowę portu instalacyjnego w Gdyni dla offshore - przyp. red.) możecie być państwo pewni, planując swoje inwestycje na kolejne dekady. I proszę porzucić jakiekolwiek mrzonki o tym, że ta decyzja zostanie zmieniona. Oczywiście będziemy porty serwisowe w Ustce, Łebie, w Elblągu, we Władysławowie być może, rozwijać. Ale sercem polskiego offshoru będzie Gdynia - podkreślił dziś Grzegorz Witkowski, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Uchwałę ws. budowy w Porcie Gdynia terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych rząd przyjął pod koniec lipca. Jak informowała wówczas Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, terminal instalacyjny zapewni skuteczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Dzięki temu uda się m.in. zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa oraz zaktywizować proces rozwoju gospodarki. Działania te realizują cele "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku".
Polecany artykuł:
W Baltexpo 2021 uczestniczy 116 wystawców z 8 krajów, reprezentujących gospodarkę morską i przemysł stoczniowy. Imprezie towarzyszy ponad 60 godzin konferencji i debat publicznych. Podczas uroczystości otwarcia 21. Baltexpo rozdano przyznawane cyklicznie nagrody "Złota Kotwica". W tym roku laureatami konkursu zostali: Stocznia Remontowa Shipbuilding (za budowę niszczycieli Kormoran II), Zarząd Morskiego Portu Gdynia (za utrzymanie stałego tempa inwestycji i utrzymanie płynności przeładunków) oraz pośmiertnie Piotr Soyka, który zmarł w ubiegłym roku w wieku 76 lat, jako twórca oraz wieloletni prezes Remontowa Holding w Gdańsku, czyli największej w Polsce grupy kapitałowej w branży stoczniowej.
Polecany artykuł:
Organizatorem Baltexpo jest Zarząd Targów Warszawskich. Wydarzenie odbywające się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku zakończy się w środę (8 września).