Taką informację do wiadomości podała francuska agencja informacyjna AFP. Substancja znaleziona przez nurków wydziela zapach drożdży i sera roquefor. Członek ekipy, która eksplorowała wrak nieopodal wyspy Olandia opowiedział, że według niego zapach jest całkiem przyjemny i "czuć w nim życie".
Jak to możliwe, że serowa masa przetrwała w Bałtyku ponad 300 lat? Rozwiązaniem zagadki mogą być właściwości wód samego Bałtyku. Niskie zasolenie, w połączeniu ze stosunkowo niską temperaturą oraz grubą warstwą osadu mogły się przyczynić do zakonserwowania sera przechowywanego na okręcie. Teraz tajemnicza masa dostanie się pod lupę naukowców z uniwersytetu w Uppsali.
Co z kolei wiadomo o samym szwedzkim okręcie? Swego czasu Kronan był jednym z najbardziej okazałych okrętów. Miał 53 metry długości i 14 metrów szerokości. Został zatopiony podczas toczącej się w 1676 roku bitwy morskiej między Szwecją, Danią i Holandią u wybrzeży Olandii. Odkrycie wiekowego sera nie jest pierwszym sensacyjnym znaleziskiem. W latach 80-tych we wraku znaleziono prawdziwe skarby - 260 złotych monet. To jednocześnie największe tego typu znalezisko w historii Szwecji.