Bezdomna mieszkała z dwuletnią córeczką w namiocie. Dziecko było wyziębione i chore
Policjanci z komisariatu na Przymorzu interweniowali w poniedziałek, 21 listopada na terenie zalesionym na Zaspie, gdzie w namiocie mieszkała 24-letnia bezdomna kobieta wraz ze swoją malutką córeczką.
Sprawę zgłosił pracownik socjalny. - Ze zgłoszenia wynikało, że że na terenie zalesionym na al.Jana Pawła II rozstawiony jest namiot, w którym prawdopodobnie przebywa dziecko, a trzy osoby dorosłe, które tam mieszkają, nie chcą zgłaszającej oraz strażnika miejskiego wpuścić do środka - informuje podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.
Dwulatka była w krótkim rękawku na mrozie
Policjanci wylegitymowali mężczyznę i dwie kobiety, w tym 24-letnią matkę dziecka. Z namiotu wydobywał się dym papierosowy, a dwulatka wyglądała na wyziębioną i miała na sobie koszulkę z krótkim rękawkiem.
Funkcjonariusze błyskawicznie zajęli się dziewczynką. Okryli dziecko kocami i folią termiczną. Na miejsce wezwano także karetkę.
Po wstępnym badaniu dziewczynki lekarz stwierdził, że dziecko jest wychłodzone, głodne i ma infekcję górnych dróg oddechowych. Dziecko trafiło do szpitala, a jej matka do policyjnego aresztu.
Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia. Zebrane w tej sprawie materiały zostały już przekazane do sądu rodzinnego. Za przestępstwo narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu osoby, nad którą ma się obowiązek opieki, grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Policjanci apelują
Informacje o osobach bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych można przekazywać do:
- MOPR w Gdańsku ul. K.Leczkowa 1A, tel. 58 342 31 50 (poniedziałek, wtorek, czwartek MOPR czynny jest w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8 do 17, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30.),
- Towarzystwo pomocy św.Brata Alberta ul. Floriańska 3 tel. 58 343 28 37 ( poniedziałek - piątek w godz. 07:00-15:00),
- Straż Miejska w Gdańsku, tel. alarmowy 986, Policja, tel.112.
- Dodatkowo informację o tym, gdzie przebywają osoby bezdomne, można zgłaszać za pomocą aplikacji na smartfony o nazwie Arrels. Kiedy zauważyliśmy osobę bezdomną, za pośrednictwem aplikacji Arrels wskazujemy lokalizację takiej osoby oraz odpowiadamy na inne pytania. Po kliknięciu ten pakiet informacji trafi do streetworkerów, którzy są wyszkoleni w specjalistycznej pomocy osobom bezdomnym.