Bezpańskie bagaże wywołały zamieszanie. Do akcji wkroczył pirotechnik

i

Autor: A. Kubiak / Morski Oddział Straży Granicznej Bezpańskie bagaże wywołały zamieszanie. Do akcji wkroczył pirotechnik

Służby w akcji

Bezpańskie bagaże wywołały spore zamieszanie na lotnisku. Do akcji wkroczył pirotechnik

2024-05-08 15:38

Mimo licznych apeli o pilnowanie swojego bagażu na lotniskach i często też surowych konsekwencji, wciąż dochodzi do sytuacji, gdy pasażerowie, najczęściej z powodu roztargnienia, pozostawiają torby, plecaki i walizki. Ze względów bezpieczeństwa takie "bezpańskie" bagaże muszą zostać sprawdzone przez służby, co powoduje często spore zamieszanie.

W długi majowy weekend, na gdańskim lotnisku pogranicznicy interweniowali z tego powodu aż dwa razy. W sobotę, 4 maja straż graniczna została zaalarmowana o bagażu pozostawionym bez opieki przed terminalem T2, a dzień później - o "bezpańskiej" torbie wewnątrz tego terminala. W obu przypadkach funkcjonariusze musieli wyznaczyć tak zwaną strefę bezpieczeństwa, do akcji wkroczył dyżurny pirotechnik, aby zbadać, czy bagaże stanowią zagrożenie.

Pierwszy bagaż został prześwietlony za pomocą endoskopu. W fioletowej torbie znajdowały się rzeczy osobiste, ubrania. Bagaż był bezpieczny. Kamery lotniskowe pozwoliły odtworzyć jego drogę. Jak się okazało, pasażer wyszedł z torbą z hali przylotów i udał się bezpośrednio przed terminal. Następnie wsiadł do taksówki, zapominając o bagażu. Mundurowi przekazali torbę pracownikom ochrony lotniska.

Kolejna interwencja do pozostawionego bagażu miała miejsce w niedzielę, 5 maja. Walizka znajdowała się wewnątrz terminala. Dyżurny pirotechnik po przybyciu na miejsce został poinformowany, że właściciel bagażu już wraca po niego na lotnisko. 72-letni pasażer, który okazał się obywatelem Niemiec, poniósł konsekwencje swojego roztargnienia. Mężczyzna został ukarany pięciusetzłotowym mandatem.

Jak informuje straż graniczna, każdy sygnał o potencjalnym zagrożeniu na lotnisku jest dokładnie sprawdzany. Dotyczy to pozostawionych bez opieki walizek, jak i sygnałów o niebezpiecznych bagażach lub pasażerach. Takie interwencje często wiążą się z wszczęciem procedur bezpieczeństwa, a te z utrudnieniami dla podróżnych i personelu. Takie sytuacje mogą być przyczyną opóźnienia samolotów i ewakuacji podróżnych z terminali.

Czy dostaniesz się do straży granicznej? Takie pytania mogą pojawić się w teście

Pytanie 1 z 35
Co oznacza skrót PKW?
Szturm na granicę. Ponad 220 nielegalnych migrantów

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki