Jak rozpoznać biedronkę azjatycką?
Pojawiają się na parapetach, w rogach ścian, wszędzie tam, gdzie mogą przezimować. Biedronki azjatyckie różnią się od polskiej "siedmiokropki" przede wszystkim ubarwieniem. Mają kolor ceglasty i więcej plamek.
Biedronka azjatycka. Gdzie występuje? Czy jest niebezpieczna?
Owady te najczęściej spotyka się w miastach, np. na nasłonecznionych ścianach budynków. Mogą one wywoływać alergię i wysypkę. Jako swój odruch obronny wydzielają niebezpieczną substancję z gruczołów.
Biedronki azjatyckie w ostatnich latach zaczęły rozprzestrzeniać się na terenie Europy oraz Ameryki Północnej i Południowej. Po raz pierwszy występowanie w Polsce Harmonia axyridis stwierdzono w 2006 roku.
Jeszcze przed tygodniem o biedronkach azjatyckich dyskutowali głównie mieszkańcy z południa Polski. Dziś owady te stanowią problem również na Pomorzu.
- Po naciśnięciu wydzielają bardzo silne alergeny, które mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla osób uczulonych. Zdarza się też, że rzeczywiście gryzą. Są niebezpieczne zwłaszcza dla małych dzieci - tłumaczy prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, entomolog z SGGW.