Dwa lata temu w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym 58-letni pacjent zamiast swojej grupy krwi (grupa „0”) dostał w transfuzji krew grupy „A”. W rezultacie powikłań mężczyzna zmarł następnego dnia. Doszło do tragicznej pomyłki – według śledczych badających sprawę, krew, którą podano 58-latkowi miała trafić do innej pacjentki.
Śledczy oskarżają o pomyłkę pielęgniarkę i lekarza, który miał wtedy obchód.
W artykule wp.pl: „W Gdańsku ruszy proces w sprawie śmierci pacjenta po nieudanej transfuzji” wypowiada się szefowa Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz: - Podczas transfuzji u pacjenta pojawiły się niepokojące objawy i doktor Paweł B. został poinformowany o tym. Z naszych ustaleń wynika, że mimo to nie podjął decyzji o przerwaniu zabiegu.
Śledczy potrzebowali blisko dwóch lat, by zebrać odpowiedni materiał dowodowy. Sprawa trafiła do sądu w Gdańsku.
Błędy lekarskie: Jak walczyć o swoje prawa?
Na portalu bledylekarskie.pl możemy wyczytać, w jaki sposób poszkodowany przez lekarzy pacjent może dochodzić swoich praw. Może to zrobić w zakresie roszczenia cywilnego, karnego, a także odpowiedzialności zawodowej. Pacjentowi przysługuje (decyduje o tym sąd) odszkodowanie z tytułu popełnionego błędu lekarskiego. W przypadku śmierci pacjenta swoich praw może dochodzić rodzina zmarłego.