Decyzja już zapadła: w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Ministra Edukacji dotyczącą prac domowych. Od kwietnia będą one nieobowiązkowe w szkołach podstawowych - z wyjątkiem ćwiczeń usprawniających motorykę małą w klasach I-III - podaje Gdynia.pl
- Szkoły bez prac domowych działają w wielu krajach, których uczniowie osiągają bardzo wysokie wyniki w nauce – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Program szkolny jest przeładowany, uczniowie nabywają często encyklopedyczną wiedzę, która jest mało przydatna w szybko zmieniającym się świecie. Szkoły muszą się zmienić, rezygnacja z prac domowych, to dobry początek tych zmian.
Decyzja na poziomie Ministerstwa Edukacji Narodowej, zapadła 22 marca, kiedy ministra edukacji Barbara Nowacka podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz słuchaczy w szkołach publicznych. Według jej założeń, nauczyciele w klasach I–III szkół podstawowych nie będą zadawać pisemnych prac domowych, z wyłączeniem ćwiczeń usprawniających motorykę małą. Nie będzie też, co z pewnością ucieszy wielu rodziców, prac domowych za zakresu plastyki czy techniki. Z kolei wykonanie zadanych przez nauczyciela prac domowych usprawniających motorykę małą będzie obowiązkowe i nauczyciel będzie mógł wystawić za nie ocenę.
- Mam mieszane uczucia, ponieważ uczniowie często sami zgłaszali gotowość wykonywania projektów dodatkowych, za które mogli otrzymać oceny – mówi Eliza Zaborowska-Kempa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18, placówki która jest podstawówką z rekordową liczbą olimpijczyków. – Teraz takiej możliwości nie będzie. Oczywiście nasza szkoła przestrzega prawa i od kwietnia prac domowych na ocenę u nas również nie będzie.
Od kwietnia, po sprawdzeniu pracy domowej wykonanej przez ucznia, nauczyciel ma przekazać mu informację, co zrobił dobrze, a co wymaga poprawy i jak powinien się dalej uczyć. Nowelizacja dokładnie precyzuje również, że w przypadku uczniów klas IV-VIII przez "pisemne i praktyczno-techniczne prace domowe" należy rozumieć w szczególności dłuższe wypowiedzi pisemne (np. rozprawka, streszczenie), wypełnianie zeszytu ćwiczeń, rozwiązywanie zadań matematycznych czy przygotowywanie prac w rodzaju makiet, modeli, prezentacji multimedialnych itp.
Mieszane uczucia ma również Mariusz Żelechowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 z Oddziałami Integracyjnymi w Gdyni.
Najbardziej wiadomość o likwidacji prac domowych ucieszyła uczniów.
- To cudowna wiadomość – cieszy się Tosia, uczennica szóstej klasy. – Prace domowe zawsze zajmowały za dużo czasu, szczególnie teraz kiedy jest wiosna i można go przeznaczyć na spotkania ze znajomymi na dworze.