Adamowicz Budzet Obywatelski

i

Autor: www.mojaorunia.pl Adamowicz Budzet Obywatelski

Budżet Obywatelski Gdańsk 2016. Zobacz, na co możesz wydać pieniądze dla swojej dzielnicy

2015-05-25 15:49

Uwaga gdańszczanie! Brakuje w Waszej okolicy placu zabaw, przydałby się remont chodnika, czy może warto założyć monitoring? Wszystko to możecie sobie zapewnić w głosowaniu. W Gdańsku startuje właśnie trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego. Jest więcej pieniędzy na dzielnice!

11 milionów złotych do podziału na 34 dzielnice w Gdańsku – zapowiada się ostra walka w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Jest o co się bić, bowiem zwycięskie projekty, czyli te które zdobędą najwięcej głosów, na pewno zostaną zrealizowane. I to najpóźniej w 2016 roku.

Trzecia już edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku niesie za sobą ważne zmiany. Najistotniejsza dotyczy podziału środków. Wreszcie Budżet Obywatelski, o co zabiegali lokalni społecznicy, został podzielony na dzielnice. Co to oznacza? Taki podział to gwarancja, że każda część Gdańska będzie miała swoje zwycięskie projekty. W poprzednich edycjach było tak, że to większe i bardziej liczebne dzielnice spychały te mniejsze i mniej zaludnione w kolejce o pieniądze. W rezultacie na przykład takie „maluszki” jak Wyspa Sobieszewska, Aniołki, czy Rudniki nie miały szans z takimi molochami jak Chełm, czy Przymorze.

Teraz ma to się zmienić. Każda dzielnica będzie miała przypisaną określoną sumę (zależną m.in. od liczby mieszkańców), którą w Budżecie Obywatelskim będzie można wydać na przegłosowane przez mieszkańców projekty.

A projekty mogą dotyczyć na przykład osiedlowego remontu chodnika, czy kawałka ulicy, budowy siłowni napowietrznej, czy skate parku, instalacji monitoringu, montażu windy dla niepełnosprawnych, modernizacji osiedlowego parku. Tu ważna zmiana: w obecnej edycji Budżetu Obywatelskiego wyłączone są remonty placówek oświatowych i budynków miejskich, w których prowadzona jest działalność komercyjna.

- Od 1 do 22 czerwca gdańszczanie mogą składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego 2016. Pomysł na projekt może zgłosić każdy mieszkaniec Gdańska (zameldowany na pobyt stały lub czasowy), który przed 1 czerwca tego roku ukończy 16 lat i uda mu się zebrać co najmniej 15 podpisów poparcia dla swojej inicjatywy. Wnioski będą składane drogą internetową – mówią gdańscy urzędnicy.

Głosowanie ruszy 14 września i potrwa dwa tygodnie.

Każdy głosujący będzie mógł oddać maksymalnie 5 głosów na projekty dzielnicowe i 1 głos na projekt ogólnomiejski. Zrealizowane zostaną te inicjatywy, które uzyskają największą liczbę głosów.

Co ważne, Budżet Obywatelski to nie tylko dzielnice. To również projekty ogólnomiejskie. Na ten cel z 11 milionów wydzielono kwotę 2,2 mln złotych. Ogólnomiejski projekt to taki, który łączy potrzeby kilku dzielnic. Przykładowo, może to być wniosek o instalacje wi-fi w komunikacji miejskiej w całym Gdańsku, czy zwycięski w poprzedniej edycji projekt remontu chodników w wielu dzielnicach miasta.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki