- W tym roku mieszkańcy mają do rozdysponowania ponad 10 milionów złotych. Zanim jednak usiądziemy do napisania projektu, należy pamiętać o najważniejszym wymogu, czyli ogólnodostępności. W przypadku inwestycji w infrastrukturę (np. sportową, kulturalną czy rekreacyjną) dostęp do niej muszą mieć wszyscy zainteresowani mieszkańcy przez co najmniej sześć godzin dziennie od poniedziałku do piątku oraz przez dziesięć godzin dziennie w sobotę i niedzielę - tłumaczy Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Zasada ta dotyczy także organizacji wydarzeń, zajęć, spotkań itp. Udział w nich będą mogli wziąć wszyscy zainteresowani mieszkańcy dzielnicy w ramach określonej grupy docelowej projektu (np. młodzież lub seniorzy). - Budżet Obywatelski to pula projektów, z których może skorzystać każdy mieszkaniec - dodaje przedstawiciel miasta.
Przy wypełnianiu wniosków pomysłodawcy mogą skorzystać z pomocy specjalistów z Laboratorium Innowacji Społecznych. Ci będą dostępni podczas specjalnych warsztatów, m.in. Maratonu Pisania Projektów. - Odbędzie się on, rzecz jasna z udziałem urzędników, już w sobotę (15 lutego) w godzinach 10:00-16:00. Spotykamy się w UrbanLabie przy alei Zwycięstwa 96/98 w Gdyni - mówi Marta Wieczorek z Laboratorium Innowacji Społecznych.
Składanie projektów potrwa do 24 lutego. Głosowanie zaplanowano natomiast na czerwiec.