Spis treści
- Bursztyn w Polsce, czyli polski skarb z głębin morza
- Gdzie szukać bursztynu w Polsce? Ta plaża to idylla dla poszukiwaczy!
- Kiedy i jak szukać bursztynu? Poznaj cenne wskazówki!
Bursztyn w Polsce, czyli polski skarb z głębin morza
Bursztyn od najdawniejszych czasów używany był jako kamień ozdobny i leczniczy. Współcześnie klejnot ten również cieszy się popularnością i wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, jubilerskim oraz w medycynie.
Tworzywo pochodzenia organicznego powstałe z żywicy drzew iglastych nazywane jest skarbem Bałtyku oraz morskim złotem, lecz sama nazwa klejnotu pochodzi od niemieckiego słowa "bernstein", oznaczającego płonący kamień. Okazuje się bowiem, że w przeszłości palono bursztynem w piecach! Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.
Gdzie szukać bursztynu w Polsce? Ta plaża to idylla dla poszukiwaczy!
Nad polskim wybrzeżem jest wiele miejsc, w których możemy natknąć się na bursztyn. Czasami nawet spacerując bez celu po plaży, udaje się odwiedzającym znaleźć wyjątkowy klejnot. Mało kto jednak wie, że nieopodal Gdańska znajduje się wyspa, która jest rajem dla poławiaczy!
Mowa oczywiście o Wyspie Sobieszewskiej, która jest położona w ujściu Wisły i otoczona wodami Zatoki Gdańskiej. To właśnie tam jesienią sztormy są stosunkowo silne, co sprawia, że morze wyrzuca na brzeg ogromną ilość bursztynu.
Kiedy i jak szukać bursztynu? Poznaj cenne wskazówki!
Bursztyn to prawdziwy skarb naszego morza, lecz jeśli chcesz zacząć poszukiwania morskiego złota, musisz wiedzieć kiedy to robić oraz w jaki sposób. Okazuje się, że drobne kawałki bursztynu można znaleźć niemalże o każdej porze roku, lecz najwięcej bez wątpienia jest ich jesienią i zimą w szczególności po sztormach. Jak jednak szukać owych klejnotów?
Wbrew pozorom bursztynu wcale nie szuka się przy świetle słonecznym, a w ciemności lub bardzo wcześnie rano. Na poszukiwania w miarę możliwości warto zabrać ze sobą latarkę UV, bowiem w jej świetle bursztyny odbijają się na kolor zielony. Niektórzy zabierają także grabki i wiaderko.