Polecany artykuł:
Przez całe lato miejskie służby będą rozdawać mieszkańcom i turystom ulotki, informujące o możliwościach pomocy osom bezdomnym i potrzebującym. Zostaną wydrukowane w czterech językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.
- Chcemy w ten sposób dać do zrozumienia, że oferowanie gotówki osobom żebrzącym nie jest najlepszą formą wsparcia - mówi Marcin Męczykowski z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Te pieniądze często idą na alkohol i narkotyki - dodaje asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Posłuchaj:
Dodatkowo, w okresie wakacyjnym, na gdańskie ulice zostanie oddelegowany specjalny patrol straży miejskiej. - Funkcjonariusze będą oferowali osobom żebrzącym konkretną pomoc - mówi rzecznik jednostki, Wojciech Siółkowski. Posłuchaj:
Bardzo niepojące jest to, że w okresie letnim wzrasta liczba dzieci proszących o pieniądze w przestrzeniach publicznych Gdańska. - Trakt Królewski, a więc ulica Długa i Długi Targ, to miejsca, w których osoby młode najczęściej uczą się żebractwa pod kierownictwem swoich opiekunów. Dzieci nie tylko wyciągają ręce po pieniądze, ale też grają na akordeonach i wykorzystują do żebrania zwierzęta - mówi menadżerka Śródmieścia, Karina Rembiewska.
Zobacz także: Niebieskie beczki poustawiane w Gdańsku. O co w tym chodzi? [AUDIO]
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie chce "wyciągnąć" młodych żebraków z ulicy i po raz drugi inauguruje działanie wakacyjnej świetlicy dla najuboższych dzieci. - W placówce najmłodsi mogą skorzystać z ciepłego posiłku i rozmaitych atrakcji - mówi Sylwia Ressel z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Posłuchaj:
Świetlica przy ulicy Zakopiańskiej 40 działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00. W ubiegłym roku skorzystało z niej szesnaścioro dzieci. Zgodę na pobyt w placówce muszą wyrazić ich prawni opiekunowie.