Child Alert w Polsce
Child Alert działa w Polsce od 20 listopada 2013 roku. System ten sprawdzał się już wcześniej w wielu krajach Europy i świata. Dzięki współpracy policji i mediów, po uruchomieniu alertu możliwe jest niezwłoczne rozpowszechnienie wizerunku zaginionego dziecka masowemu gronu odbiorców. W tym celu wykorzystywane są radio, telewizja, media internetowe, łączność komórkowa oraz nośniki reklamy zewnętrznej.
- Podstawowym założeniem Child Alertu jest jak najszybsze zawiadomienie o zaginięciu dziecka jak największej liczby osób, co ma umożliwić natychmiastowe społeczne zaangażowanie w poszukiwania. Standardowy alert w przypadku zaginięcia trwa 12 godzin - tłumaczą funkcjonariusze.
Child Alert. Kiedy zostaje uruchomiony? Zaginięcia i porwania dzieci
Po raz pierwszy tego typu system uruchomiono w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych podczas poszukiwań 9-letniej Amber Hagerman. Dziewczynka została uprowadzona, a następnie brutalnie zamordowana przez porywacza. - Ta tragiczna historia stała się przyczynkiem do stworzenia programu o koncepcji ogólnospołecznego alarmu, uruchamianego w przypadkach zaginięć dzieci, w stosunku do których istnieje podejrzenie, że ich życie może być zagrożone - podaje policja.
W jakich krajach działa Child Alert?
Child Alert funkcjonuje dziś w 11 krajach Europy, a także w USA, Kanadzie czy Meksyku. - W niektórych państwach poszukiwania za pomocą Child Alertu prowadzone są nawet ze 100-procentową skutecznością - przekonują funkcjonariusze.