Porady dla alergików. Co pyli w województwie pomorskim?

i

Autor: Pixabay.com CC0 Public Domain / cenczi Porady dla alergików. Co pyli w województwie pomorskim?

Co pyli w maju i czerwcu na Pomorzu? Porady dla alergików [KALENDARZ PYLENIA]

2018-05-06 10:10

Wiosna i lato to czas, kiedy alergicy są wyjątkowo narażeni na dolegliwości. Problem ten dotyczy również mieszkańców Trójmiasta i okolic. Kiedy rośliny pylą najbardziej i jak sobie radzić z alergią? Sprawdźcie nasze porady!

Alergicy w Trójmieście nie mają łatwego życia. Mamy tu sporo zieleni, a okres od maja do września to czas, kiedy pyli wiele roślin. Najwięcej pyłków unosi się o porankach, popołudniami i wczesnymi wieczorami, najmniej zaś nocą. Najczęstsze objawy uczulenia to: wodnisty katar, kichanie, swędzenie oczu, niedrożność nosa, zapalenie spojówek, kłopoty z koncentracją, a także zmęczenie. 

Co nas uczula najczęściej?

Jeżeli chodzi o drzewa, to najczęściej alergię wywołują pyłki leszczyny, olchy, brzozy, rzadziej topoli, dębu czy wierzby. W przypadku chwastów problem stanowią pokrzywa, komosa, baka zwyczajna, szczaw i bylica pospolita. Jeżeli chodzi o trawy, najczęściej uczulają nas pyłki kupówki pospolitej, mietlicy, kostrzewy czerwonej, tymotki łąkowej, tomki wonnej, wiechliny łąkowej, życicy trwałej i żyta.

Kalendarz pylenia

i

Autor: PAP Kalendarz pylenia


Co pyli w maju?

W maju duże jest stężenie pyłków trawy, jesionu oraz dębu. To także zły czas dla uczulonych na Cladosporium i Alternaria. Jednym z silniejszych alergenów od maja aż do połowy września jest też pokrzywa. Pylić będzie również brzoza, ale stężenie jej pyłków jest niewielkie i występuje tylko na początku miesiąca.

Co pyli w czerwcu?

Czerwiec to dalszy ciąg intensywnego pylenia traw i pokrzywy oraz silnego wydzielania Cladosporium, a pod koniec miesiąca również Alternariów. Obecne będzie także średnie stężenie szczawiu, niewielkie babki, a pod koniec miesiąca również komosy.

Porady dla alergików:

  • ograniczanie spacerów w słoneczne i suche dni - jeżeli chcemy wybrać się na spacer warto założyć okulary,
  • deszczowa aura to najlepszy moment dla alergików – warto wybrać się na spacer zaraz po opadach deszczu, wtedy stężenie pyłków jest niskie,
  • szczepionki odczulające,
  • szczelne zamykanie drzwi i okien w mieszkaniu – pomieszczenia lepiej wietrzyć w godzinach nocnych,
  • stosowanie filtrów powietrza,
  • zamykanie okien w trakcie jazdy samochodem,
  • częste pranie ubrań i pościeli,
  • ograniczenie mocnego makijażu.

>>> Zobacz także: Top 12 miejscowości w Pomorskiem, na których można połamać sobie język! [GALERIA]​

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki