Takie znalezisko to dla znawców militariów prawdziwy skarb! Z całej rodziny bombotorped BT, BT 1000 była jedyną, która posiadała napęd rakietowy.

i

Autor: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni; Facebook Takie znalezisko to dla znawców militariów prawdziwy skarb! Z całej rodziny bombotorped BT, BT 1000 była jedyną, która posiadała napęd rakietowy.

„Cudowna broń” Hitlera znaleziona w Babich Dołach. Bombotorpedy trafią do muzeum

2016-12-10 10:00

Wyposażone w napęd rakietowy, miały być najcięższym działem wytoczonym przeciw alianckim okrętom. Wielkie plany okazały się jednak niewypałem, a prototypowe bombotorpedy trafiły do piachu, gdzie przeleżały ponad 70 lat. Teraz „cudowna broń” Hitlera ma odzyskać dawny blask. W piątek (9.12) resztki pocisku trafiły do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

W piątek eksploratorzy z Fundacji na Rzecz Zaginionych Dzieł Sztuki Latebra wraz z pracownikami Muzeum Marynarki Wojennej odkopali i zabezpieczyli na terenie lotniska w Babich Dołach głowice prototypowych pocisków z czasów II wojny światowej. Takie znalezisko to dla znawców militariów prawdziwy skarb! Z całej rodziny bombotorped BT, BT 1000 była jedyną, która posiadała napęd rakietowy. Ultra mocny silnik w połączeniu z nowoczesną konstrukcją miał dać jej przewagę nad ówczesną bronią powszechnie stosowaną do zatapiania okrętów. Ponadto zrzucana z samolotów bombotorpeda jako jedna z pierwszych wykorzystywała zjawisko superkawitacj które umożliwia rozwijanie olbrzymich prędkości pod wodą. Na bazie tych rozwiązań ćwierć wieku później opracowano w ZSRR rakieto-torpedę WA-111 „Szkwał”.

Teraz głowice będą dopasowywane do silnika rakietowego, który znajduje się w zbiorach Muzeum Marynarki Wojennej.

i

Autor: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni; Facebook Teraz głowice będą dopasowywane do silnika rakietowego, który znajduje się w zbiorach Muzeum Marynarki Wojennej.

Nic dziwnego, że BT 1000 jeszcze w fazie testowej nazwano „cudowną bronią” Hitlera. Na szczęście prace nad niszczycielskim pociskiem przerwano wraz zakończeniem wojny.

Pozostałości bomby znalezione w Babich Dołach pochodzą prawdopodobnie z byłej torpedowni, gdzie przeprowadzano badania nad bronią. Teraz ponad 70-letnie głowice będą dopasowywane do silnika rakietowego, który znajduje się w zbiorach Muzeum Marynarki Wojennej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki