Spis treści
- Wszystkich Świętych 2024. Tak bliskich wspominają Polacy
- Jak świętują Romowie? To może zaskoczyć!
- Nietypowe zwyczaje Romów na Wszystkich Świętych
Wszystkich Świętych 2024. Tak bliskich wspominają Polacy
Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. 1 listopada to dla wielu Polaków bardzo ważna data, kiedy to w spokoju możemy z zadumą i refleksją powspominać bliskie nam osoby, które odeszły już tego świata. W naszym kraju dzień Wszystkich Świętych nierozerwalnie związany jest z odwiedzeniem grobów na cmentarzu, modlitwą i zapaleniem zniczy. W wielu miejscach na świecie 1 listopada również wygląda właśnie w ten sposób, lecz - jak się okazuje - sa kultury, w których obchodzenie dnia Wszystkich Świętych różni się diametralnie od naszych zwyczajów.
Jak świętują Romowie? To może zaskoczyć!
Całkowicie inaczej dzień Wszystkich Świętych obchodzą Romowie, czyli nieterytorialny naród lub inaczej mówiąc grupa etniczna pochodzenia indyjskiego nazywana Cyganami. Choć nie mają własnego państwa i osiedlają się w różnych miejscach na globie, to i tak starają się kultywować swoje tradycje i zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenia.
Romowie cenią sobie rodzinę, a w szczególności czczą swoich przodków, którzy odeszli i starają się zapewnić im wszystko, co najlepsze nawet po śmierci. Jak więc obchodzą dzień Wszystkich Świętych? Okazuje się, że ich tradycje odbiegają od znanych nam zwyczajów, lecz mają w sobie coś wyjątkowego.
Nietypowe zwyczaje Romów na Wszystkich Świętych
Obchodzenie dnia Wszystkich Świętych przez Romów jest nader wyjątkowe. Okazuje się bowiem, że owa grupa etniczna świętuje w sposób radosny, więc całkowicie inaczej niżeli Polacy. Co jednak konkretnie robią?
Początek listopada dla Cyganów to idealny moment na spotkanie się z najbliższymi przy jednym stole i spożycie sytego posiłku. Tego dnia przy obiedzie mówi się tylko i wyłącznie o kwestiach radosnych i niezwiązanych z osobami zmarłymi.
Bardzo często romskie rodziny wybywają również na cmentarz, by tam wspólnie śpiewać tradycyjne pieśni przy grobach bliskich. Niekiedy zabierają ze sobą kieliszki i alkohol, by kroplami wódki polać ziemię i grób, wypowiadając przy tym słowa: "niech mu ziemia lekką będzie".
Zdarza się również, iż Cyganie na cmentarzach spożywają posiłek i jedzą wówczas potrawy, które były uwielbiane przez zmarłą osobę. Warto jednak dodać, że takie tradycje nie są spotykane na każdej nekropolii w Polsce, lecz jeśli w tym roku zauważysz Romów z butelką wódki lub talerzem jedzenia na cmentarzu, nie musisz się dziwić, bowiem to tylko ich zwyczaj.