Wyruszy w maju 2018, a wróci w marcu 2019 r. Rejs dookoła świata organizowany jest z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Żaglowiec musi się więc prezentować nienagannie, bo stanowić będzie pływająca reprezentację naszego kraju.
12 grudnia "Dar Młodzieży" trafił na dok, gdzie prowadzony jest generalny remont – Przygotowujemy statek do rejsu dookoła świata. Zrobiliśmy przegląd całego układu napędowego, konserwację kadłuba, wału śrubowego, śruby napędowej oraz trzonu steru. Była wymiana olei na biodegradowalne i uszczelnień. W tej chwili, po przeglądzie silnika głównego, zadecydowano o kapitalnym remoncie silnika głównego SG 2 i to wykonujemy – mówi dla Gdynia.pl Marcin Pieczunka, kierownik remontu „Daru Młodzieży” ze stoczni Nauta.
Modernizację przechodzi również wnętrze żaglowca. Zgodnie z planem w styczniu 2019 r. "Dar Młodzieży " zawinie do portu w Panamie, gdzie w tym czasie organizowane będą "Światowe Dni Młodzieży", a na pokład zaproszony zostanie papież Franciszek.
>>>Najlepsze licea z Trójmiasta! Które znalazły się w pierwszej setce Rankingu "Perspektyw"?
Pierwszym portem na trasie rejsu będzie Lizbona. Następnie załoga popłynie wzdłuż Afryki, do Wysp Zielonego Przylądka i Cape Town. Następnie "Dar Młodzieży" zawita do Chin, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Na początku roku dotrze do Ameryki Południowej. W drodze powrotnej zawinie jeszcze do Nowego Jorku.
"Dar Młodzieży" na pokład zabierze 100 osób w wieku 18-26 lat, które zostaną wybrane w konkursie. Zgłoszenia można było wysyłać do 10 stycznia. Teraz internauci mają 14 dni, by spośród nich wybrać najciekawsze. Do kolejnego etapu przejdzie maksymalnie 500 osób, które wezmą udział w Teście Wiedzy o historii Polski. Sto najlepszych osób popłynie w rejs, oczywiście wcześniej przechodząc odpowiednie szkolenie.