Co może zmienić miejski program dopłat do in vitro w Gdańsku?
Tego rodzaju działania są niezwykle cenne. Dla wielu pacjentów, dla których zapłodnienie pozaustrojowe jest jedyną szansą na poczęcie dziecka, cena tego specjalistycznego zabiegu stanowi poważną barierę. Możliwość otrzymania dofinansowania do leczenia z pewnością otworzy części z nich drogę do rodzicielstwa. Niepłodność to choroba, która dotyka ok. 10-15% populacji. Pamiętajmy, że ma ona poważne konsekwencje zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym czy ekonomicznym. Zwiększając dostęp do profesjonalnej pomocy parom, które nie mogą doczekać się potomstwa, miasto inwestuje nie tylko w ich jakość życia, ale także wspiera istotne współczynniki demograficzne.
Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania?
Gdański program ma konstrukcję podobną do projektów realizowanych już w innych miastach. Do udziału w nim mogą zgłosić się niepłodne pary, u których leczenie innymi metodami jest nieskuteczne i które zostaną zakwalifikowane do zabiegu in vitro. Program kierowany jest do osób, które mieszkają w Gdańsku i w tym mieście rozliczają się z podatków. Ponadto kobieta musi być w wieku między 20 a 40 lat (warunkowo 42 lata) i mieć odpowiedni poziom tzw. rezerwy jajnikowej. By ją ocenić wykonuje się badanie poziomu hormonu AMH oraz badanie USG. Osobna pula środków przeznaczona została także na zapewnienie opieki pacjentkom, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową. Przed agresywnym leczeniem, mogą one zdecydować się na zamrożenie swoich komórek jajowych i zabezpieczenie płodności.
Na jaką dopłatę mogą liczyć pacjenci i co ona obejmuje?
Program zakłada dofinansowanie w wysokości do 5.000 zł do każdego z maksymalnie trzech zabiegów in vitro. Pojedyncza procedura składa się z pobrania i zapłodnienia komórek jajowych, nadzoru nad rozwojem zarodków, podania jednego lub dwóch z nich, zamrożenia i przechowywania pozostałych oraz dwóch wizyt w czasie ciąż. Inne niezbędne koszty, obejmujące m.in. dodatkowe badania laboratoryjne i konsultacje, koszty leków, a także specjalistycznych procedur – pozostaną po stronie pacjentów. W ramach takiego rozwiązania, będziemy mogli zindywidualizować terapię, tak dobierając sposób postępowania, by zwiększyć szansę na ciążę.
Czy spodziewacie się dużego zainteresowania?
Pytania od pacjentów napływają do nas odkąd tylko rozpoczęły się prace nad programem. To tylko potwierdzenie, jak bardzo tego typu inicjatywy są potrzebne. Skuteczność zabiegów in vitro w doświadczonych ośrodkach szacuje się na poziomie ok. 50%. To pozwala prognozować, że przy możliwości trzykrotnego dofinansowania, większość par doczeka się w perspektywie najbliższych lat upragnionego dziecka. Program rządowy zakończony w 2016 roku był ogromnym sukcesem, jestem przekonany, że podobnym będzie program miejski w Gdańsku.
Pary zainteresowane udziałem w programie mogą kontaktować się z kliniką pod numerem telefonu 58 58 58 801 lub za pomocą formularza kontaktowego dostępnego tutaj.
Artykuł sponsorowany