Spis treści
Finanse w polskim kościele
Kwestia finansów kościoła od lat wywołuje sporo emocji wśród Polaków. Nic dziwnego, bowiem system ten nie jest niestety do końca transparentny, a społeczeństwo tego by właśnie oczekiwało. W innych państwach, tak jak np. we Francji czy we Włoszech wszystkim znane są m.in. zarobki księży oraz system finansowania kościoła.
Natomiast wokół finansów kościoła w Polsce narosło mnóstwo legend, które do dnia dzisiejszego wywołują niezrozumienie i kontrowersje. Co ciekawe, choć nadal nie mamy pojęcia o wielu aspektach związanych z kościołem, duchownymi i ich zarobkami, wiemy jednak, ile kosztuje msza święta. W tym temacie w ostatnim czasie wypowiedzieli się kapłani na social mediach.
Koszt mszy świętej. Duchowni dali jasną odpowiedź
Coraz więcej duchownych zaczyna angażować się w życie w sieci, bowiem zauważyli, iż w taki sposób mogą oni dotrzeć do sporej części wiernych. Idealnym tego przykładem może być m.in. ksiądz Daniel Wachowiak, który regularnie korzysta z platform X i YouTube oraz Sebastian Picur znany głównie z platformy TikTok.
Jakiś czas temu duchowni poruszyli kwestię kosztów mszy świętej i - co ciekawe - ich odpowiedzi są bardzo podobne, a wręcz takie same. Zarówno ksiądz Wachowiak, jak i ksiądz Picur stwierdzili, że msza jest bezcenna.
Ile kosztuje msza? Ona jest bezcenna. Nigdy nie jestem w stanie za nią zapłacić. To nie jest tak, że krew Pana Jezusa coś kosztuje. Pan dał siebie za darmo i gdybym miał za to zapłacić, to nigdy bym się nie wypłacił. W Polsce jest system "co łaska", który nie do końca mi się podoba - mówił ksiądz Daniel Wachowiak, cytuje portal o2.pl.
Msza święta jest bezcenna, bo ofiara Jezusa na krzyżu jest bezcenna - tłumaczył na nagraniu ksiądz Sebastian Picur.
Duchowny z Tiktoka wspomniał jeszcze, iż dobrowolna ofiara, którą wierni dają na przysłowiową tacę na koniec mszy, nie jest ceną za liturgię, a darem za posługę kapłana.