Plac wokół Infoboksu chętnie wykorzystywany jest przez mieszkańców.

i

Autor: gdynia.pl

Duże zmiany przy gdyńskim Infoboksie! Co dalej ze słynnym tarasem widokowym?

2020-01-21 8:30

Przyszłość wierzy widokowej, która od kilku lat jest nieodzownym elementem gdyńskiego Infoboxu, stoi pod znakiem zapytania. Właściciel sąsiadującej działki chce dokonać wymiany terenów z miastem. - To rozwiązanie spowoduje rozebranie dotychczasowego punktu widokowego. Mieszkańcy zyskają jednak zupełnie nowe miejsce - mówi Iwona Markešić, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

By dobrze zobrazować problem, z jakim już niebawem będą musieli zmierzyć się urzędnicy, należy podkreślić, iż teren u zbiegu ulic 10 Lutego i Świętojańskiej ma dwóch właścicieli. Do firmy AB Inwestor należą działki, na których znajduje się zielony skwer przed Infoboksem. Miasto jest natomiast właścicielem terenów znajdujących się m.in. tuż przy ulicy 10 Lutego.

- Gdyby więc firma AB Inwestor zdecydowała się zbudować budynek na swojej części, w mieście powstałaby zabudowa pierzejowa ze ślepymi ścianami od strony uicy Świętojańskiej. Pomysł na zamianę gruntów jest w tym wypadku niezwykle trafiony - tłumaczy Iwona Markešić.

Zamiana gruntów oznacza jednak likwidację wieży widokowej, która już na stałe wpisała się w krajobraz Gdyni. - Mieszkańcy nie muszą się obawiać, bowiem w umowie z inwestorem zawarliśmy podpunkt, który zobowiązuje go do utworzenia a następnie udostępnienia nowego tarasu widokowego dla mieszkańców. Zyskamy więc zupełnie nowe miejsce z jeszcze lepszym widokiem - dodaje dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

- Inwestor jest zobowiązany stworzyć, a następnie udostępnić mieszkańcom taras widokowy – tłumaczy w rozmowie z reporterką Radia Eska, Iwona Markešić.

Jak poinformował inwestor, taras będzie wyższy o dwa piętra, a w budynku pojawi się nowy lokal gastronomiczny. Na dachu nie zabraknie także zieleni. Zanim ruszą jednak jakiekolwiek prace, najpierw trzeba przeprowadzić konkurs architektoniczny, ponieważ obszar Śródmieścia jest pod nadzorem konserwatora zabytków. 

- Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje na tym obszarze zabudowę usługową i wielorodzinną. Usługi muszą być co najmniej na najniższych kondygnacjach. Maksymalna wysokość budynków w tym miejscu to 21 metrów z dominantą o wysokości 24 metrów. Oznacza to siedem kondygnacji i podziemny parking - tłumaczy Iwona Markešić. - Każdy projekt musi spełnić powyższe normy. Następnie decyzja pozostaje w rękach konserwatora - konkluduje przedstawicielka miasta.

- Potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków – mówi Iwona Markešić, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni.

Wyniki konkursu architektonicznego mają być znane pod koniec lutego 2020 roku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki