Koronawirus: epidemia w Polsce

i

Autor: Shutterstock

Dwa szpitale na Pomorzu zajmą się TYLKO KORONAWIRUSEM! Sprawdź, które placówki wybrano

2020-03-13 10:00

Epidemia koronawirusa w Polsce sprawia, że władze są zmuszone do podejmowania kolejnych trudnych decyzji. Aż 19 placówek medycznych w całym kraju zostanie przekształconych w szpitale zakaźne. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, takie wytyczne przekazano już wojewodom. W województwie pomorskim mowa o dwóch szpitalach jednoimiennych. Znajdują się one w Gdańsku oraz Wejherowie.

O organizowaniu sieci szpitali zakaźnych poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Odbyła się już konferencja z wojewodami. Taki dodatkowy szpital zakaźny powstanie w każdym województwie, a w większych regionach dwa. Te placówki będą zajmować się tylko osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Zależy nam na tym, by minimum 10 procent miejsc w przekształconych placówkach to były łóżka respiratorowe. Wiemy, że one są potrzebne, gdy dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia chorych - tłumaczy.

Koronawirus. Szpitale przekształcone na zakaźne w Pomorskiem:

  • 7. Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej imienia kontradmirała profesora Wiesława Łasińskiego w Gdańsku
    [Adres: 80-305 Gdańsk, ul. Polanki 117]
  • 12. Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy-Wejherowo
    [Adres: 84-200 Wejherowo, ul. dr. Alojzego Jagalskiego 10]

Minister podkreślił, że NFZ zapłaci tym placówkom za pozostawanie w gotowości. - Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, za chwilę będziemy mieć 100, a za tydzień 1000 pacjentów zakażonych koronawirusem i musimy się do tego przygotować - mówi Łukasz Szumowski.

Sonda
Czy z powodu koronawirusa powinno się ograniczyć liczbę nabożeństw w kościołach?

Przed dwoma dniami Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię. Po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce minister zdrowia może natomiast, choć nie musi, wprowadzić następujące restrykcje:

  • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
  • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów bądź produktów spożywczych,
  • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
  • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

W miniony wtorek (10 marca) podjęto decyzję o odwołaniu imprez masowych, a dzień później poinformowano o zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych aż do 25 marca. - Apeluję, szczególnie do ludzi młodych, że to nie jest czas na zabawę i nocne imprezy w klubach – Apeluję o pozostanie w domu - podkreśla Łukasz Szumowski. - Wirus może zabierać z tego świata osoby słabsze od nas. Nie lekceważmy go. Bądźmy odpowiedzialni. Przez najbliższe dwa tygodnie pozostańmy w izolacji. To jedyna forma w jakiej społeczeństwo może pomóc w walce z wirusem - dodaje minister zdrowia.

Do godziny 10:00 w piątek (12 marca) w Polsce potwierdzono 58 przypadków zarażenia koronawirusem. Niestety, jedna osoba zmarła. W województwie pomorskim żaden test nie dał jeszcze wyniku pozytywnego. Ponad 1000 osób jest jednak pod nadzorem epidemiologicznym, a ponad 30 objęto kwarantanną.

Czytaj więcej w RELACJI NA ŻYWO z epidemii koronawirusa w Polsce!

Koronawirus w Polsce. Potwierdzone przypadki [MAPA]

Koronawirus z Chin. Informacje z Trójmiasta i okolic!

Koronawirus: Czy sklepy zostaną zamknięte?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki