Dzień Ziemi 2020 w Trójmieście. Jak zadbać o planetę w dobie epidemii koornawirusa?

i

Autor: Pixabay.com

Dzień Ziemi 2020 w Trójmieście. Jak zadbać o planetę w dobie epidemii koronawirusa?

2020-04-21 15:00

Dzień Ziemi 2020 obchodzić będziemy już w najbliższą środę (22 kwietnia). Światowa pandemia sprawiła, że w wielu regionach jakość powietrza znacząco się poprawiła. Jedną z przyczyn jest mniejszy ruch na drogach, co wiąże się z obniżeniem emisji spalin. Obecna sytuacja niesie ze sobą jednak również zagrożenia. O czym powinni pamiętać mieszkańcy Trójmiasta i okolic, by ulżyć planecie nie tylko z okazji Dnia Ziemi?

Dzień Ziemi 2020 w Trójmieście. Jak pomóc planecie?

Dzień Ziemi zazwyczaj wiążę się z grupowym sprzątaniem lasów czy terenów zielonych. Dzieci w szkołach od najmłodszych lat podczas praktycznych zajęć uczą się, że trzeba dbać o wspólne dobro, jakim jest nasza planeta. Tym razem zbieranie śmieci w dużych zespołach nie odbędzie się z powodu epidemii koronawirusa. Jak zatem możemy pomóc w 2020 roku? Okazuje się, że wystarczy po prostu... nie przeszkadzać!

1. Rękawiczki jednorazowe - NIE RZUCAJ GDZIE POPADNIE

Z powodu trwającej epidemii regularnie korzystamy z maseczek i rękawiczek jednorazowych. Niestety, zużyte środki ochronne często lądują na trawnikach czy chodnikach. Wystarczy, że wszyscy zadbamy o umieszczenie ich w odpowiednim pojemniku, a krajobraz wokół nas diametralnie się zmieni. Nie zapominajmy, że możemy też korzystać ze środków wielorazowego użytku, czym ograniczamy ilość niepotrzebnych odpadów.

2. Segregacja śmieci - WYRZUCAJ ODPOWIEDZIALNIE

Skoro już o odpowiednich pojemnikach mowa, pamiętajmy o codziennej segregacji. Przyporządkowując śmieci do poszczególnych kategorii, umożliwiamy ponowne wykorzystanie niektórych surowców lub ułatwiamy ich składowanie. Więcej o przepisach dotyczących segregacji przeczytasz w artykule Wywóz śmieci w Gdańsku. Sporo zmian i nowe stawki. Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

3. Zagrożenie pożarowe - CHROŃ LASY I NIE TYLKO

Co roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw na łąkach oraz nieużytkach rolnych. Policjanci przypominają, że takie zachowania są czynem bezprawnym, pociągającym za sobą odpowiedzialność karną. Prawo przewiduje karę grzywny, aresztu, a nawet 8 lat pozbawienia wolności. Niestety, ze względu na panujące warunki atmosferyczne, wysokie ryzyko wystąpienia pożarów występuje również w lasach na obszarze całego kraju. Zagrożenie jest określane przez ekspertów jako średnie oraz wysokie, w zależności od regionu. Od poniedziałku (20 kwietnia) dozwolone jest spacerowanie w parkach, na plażach, ale również w lasach. Nie zapominajmy, że to dom dla wielu gatunków zwierząt. Bądźmy odpowiedzialni!

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ TUTAJ!

Jak nie zwariować, siedząc w domu? Eksperci z Wielkiej Brytanii radzą - CZYTAJ WIĘCEJ W "PORADNIKU ZDROWIE"

Jak uszyć maseczkę TUTORIAL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki