Efektowne zjawisko pogodowe nad Bałtykiem. Wysokość mgły morskiej może przekraczać 500 metrów
Sieć Obserwatorów Burz poinformowała w mediach społecznościowych, że w czwartek (30 maja) na plaży w Karwii nad Bałtykiem zaobserwowano pojawienie się mgły morskiej. To zjawisko pogodowe powstaje, gdy nad chłodniejsze podłoże napływają masy ciepłego i wilgotnego powietrza. Poprzez kontakt z podłożem powietrze stopniowo się oziębia i osiąga temperaturę punktu rosy, dzięki czemu otoczenie jest spowijane białym "całunem".
Mgła morska jest inaczej nazywana mgłą adwekcyjną. Jej wysokość może przekraczać nawet 500 metrów. Mgle morskiej towarzyszy zazwyczaj silny wiatr. Tego typu mgła może się utrzymać przez całą dobę, a nawet przez kilka dni. Poniżej dalsza część artykułu.
Mgła morska może być niebezpieczna!
Pojawienie się mgły morskiej powinno zwrócić uwagę plażowiczów na potencjalne zagrożenie związane z tym zjawiskiem pogodowym. Chodzi o możliwość znacznego ograniczenia widoczności. Jest to szczególnie niebezpieczne nad brzegiem morza, dlatego w czasie występowania mgły morskiej dzieci bezwzględnie powinny znajdować się pod nadzorem dorosłych opiekunów.
Zjawisko mgły adwekcyjnej utrudnia też korzystanie z pojazdów wodnych, takich jak łodzie czy skutery. W warunkach niskiej widoczności dużo łatwiej o wypadek. Osoby bez odpowiedniego doświadczenia powinny więc zrezygnować z wypływania w morze w trakcie występowania mgły morskiej.