Dzieci czekają na nie z utęsknieniem – rodzice myślą o nich ze zgrozą. 16 stycznia w województwie pomorskim rozpoczną się dwutygodniowe ferie zimowe.

i

Autor: fot. ivabalk; https://pixabay.com/ CC0 Public Domain Dzieci czekają na nie z utęsknieniem – rodzice myślą o nich ze zgrozą. 16 stycznia w województwie pomorskim rozpoczną się dwutygodniowe ferie zimowe.

Ferie 2017 w Trójmieście: W Gdańsku, Gdyni i Sopocie nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych[LISTA]

2017-01-08 14:07

Dzieci czekają na nie z utęsknieniem – rodzice myślą o nich ze zgrozą. 16 stycznia w województwie pomorskim rozpoczną się dwutygodniowe ferie zimowe. Czy chcecie zaplanować wolny czas w taki sposób, by wasze pociechy spędziły go ciekawie i bezpiecznie? Spieszymy Wam z pomocą i prezentujemy listę najlepszych zimowych atrakcji w Trójmieście.

Wysłać na półkolonie, a może na zimowy obóz? Zapisać na warsztaty z malarstwa, zachęcić do treningu na basenie czy pozwolić na dwutygodniowy triathlon przed telewizorem, komputerem i konsolą do gier? Ferie zimowe to niemałe wyzwanie logistyczne dla każdego rodzica. Na szczęście w Trójmieście od 16 do 29 stycznia nie zabraknie zimowych aktywności, zabaw i zajęć. Jeśli chcecie, by Wasze pociechy spędziły ten czas ciekawie i bezpiecznie, sprawdźcie naszą listę. Tym razem pogrupowaliśmy atrakcje dopasowując je do typów dziecięcych charakterów i temperamentów.

1. Przyszły mistrz

TYP: Dwóje z matmy, szóstki z wuefu. Na słomiance wiszącej nad łóżkiem złote medale i plakaty z Robertem Lewandowskim, Agnieszką Radwańską lub Kamilem Stochem. Dodajmy, że Wasz malec to wieczna wiercipięta, nie może usiedzieć w miejscu nawet pięciu minut, więc nic dziwnego, że boicie się o dwa zimowe tygodnie, które – jeśli się nie postaracie – przyszły mistrz olimpijski będzie musiał spędzić w domu. Takiemu malcowi warto zaplanować atrakcje, które sprawią, że nie zanudzi się na śmierć, a przy okazji rozwinie swoje sportowe umiejętności.

FERIE: Dla małych sportowców całą gamę aktywności przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku. W wybranych ośrodkach na terenie miasta najmłodsi będą mieli okazję potrenować piłkę nożną, tenis ziemny, badmintona czy judo. W tym roku najwięcej atrakcji zaplanowano jednak dla miłośników pływania. Na krytym basenie przy ul. Chałubińskiego przez całe ferie od poniedziałku do piątku będą odbywały się zajęcia pływackie - za udział w nich najmłodsi zapłacą jedynie symboliczną złotówkę. Ponadto, w czasie ferii wszyscy chętni będą mogli podejść do egzaminu na kartę pływacką lub wstąpić do Zimowej Szkoły Ratownictwa, nauczyć się nurkowania czy gry w podwodnego hokeja. Zimowe atrakcje dla najmłodszych przygotowała także załoga generała Zaruskiego – co bardziej odważne latorośle wejdą na pokład statku i spróbują swoich sił w żeglarstwie.

Również najmłodsi gdynianie nie będą mogli narzekać na nudę w ferie. Mnóstwo aktywnych i – co ważne - całkiem bezpłatnych atrakcji zamierza przygotować Gdyńskie Centrum Sportu. W czasie zimowej przerwy od poniedziałku do piątku na terenie Hali Lekkoatletycznej GCS będą odbywały się treningi piłki nożnej, koszykówki, tenisa stołowego czy unihokeja, a także zajęcia ruchowo-taneczne z zumby dla dzieci. Dla najmłodszych uczestników stworzony zostanie dodatkowo kącik malucha.

Jeśli śnieg utrzyma się do ferii zimowych, najmłodsi wraz z rodzicami zdążą skorzystać z typowo zimowych aktywności. Na Łysej Górze w Sopocie właśnie ruszył sezon narciarski. Chętni już teraz mogą spróbować zjechać z prawie 300-metrowego wyciągu. Co roku nie lada atrakcją dla dużych i małych są także trójmiejskie lodowiska, czynne niezależnie od pogody. Większość krytych ślizgawek, jak i tych pod gołym niebem jest otwarta codziennie, a na miejscu można wypożyczyć lub naostrzyć łyżwy. Dodatkowo na Lodowisku na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku wraz z początkiem ferii mają ruszyć półkolonie, podczas których najmłodsi będą doskonalić technikę jazdy na łyżwach, a przy okazji nauczą się street dance’u czy żonglerki.

2. Mały artysta

TYP: Na matematyce myśli o niebieskich migdałach, a na języku polskim rysuje w zeszycie wizjonerskie lecz nie zawsze związane z tematem lekcji esy floresy. Zdarza się, że do domu przynosi dwóje, a jednak nauczyciele chwalą jego bujną wyobraźnię i ponadprzeciętną kreatywność. Wygląda na to, że macie w domu małego artystę. Ferie to doskonały czas, by Wasza pociecha rozwinęła skrzydła w jednej z dziedzin sztuki.

FERIE: Warsztaty wokalne czy taneczne? Nauka gry na gitarze, a może zajęcia malarskie? Dziecko z pasjami artystycznymi na pewno odnajdzie się w jednym z trójmiejskich młodzieżowych domów kultury. W gdańskim Pałacu Młodzieży zapisy na półkolonie już są zamknięte, jednak jeszcze do 9 stycznia można zgłaszać chęć udziału w bezpłatnych zajęciach przygotowanych przez sopocki MDK. Na miejscu w ciągu dwóch tygodni najmłodsi będą mieli okazję poznać podstawy gry na różnych instrumentach, pobawić się w modelarstwo i spróbować różnych technik plastycznych. Tymczasem w Gdyni na czas ferii w MDK otworzy się specjalny Dział Sztuki, w którym dzieci nauczą się grać na klawiszach, wezmą udział w warsztatach z rysunku czy zajęciach teatralnych.

Jeśli Waszego malca interesuje malarstwo, rysunek lub rzeźba wyślijcie go na zajęcia do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w której na czas ferii pomyślano o specjalnych atrakcjach. Mali artyści, podczas zimowych warsztatów, staną się na chwilę performerami albo kuratorami PGSu. Będą mogli też samodzielnie zagruntować deskę, by stworzyć gotycką scenę rodzajową, a potem spróbować swoich sił w action paintingu. Wszelkiej maści zajęcia artystyczne przygotowały też osiedlowe kluby Gdańskiego Archipelagu Kultury. W ferie warto zajrzeć na przykład do Plamy, gdzie najmłodsi będą mogli własnoręcznie zrobić pacynkę lub ulepić garnek z gliny. W Projektorni będą odbywały się z kolei warsztaty taneczno-ruchowe, a w Stacji Orunia – zajęcia plastyczne.

O przygotowanie zimowej oferty atrakcji zadbały także trójmiejskie teatry. Od 16 stycznia pracownicy gdańskiego Wybrzeża, a także Teatru Miejskiego w Gdyni będą prowadzili zajęcia, podczas których najmłodsi bez skrępowania zajrzą za kulisy i poznają tajniki pracy aktora.

3. Młody naukowiec

TYP: Najwyższa średnia w klasie, starannie prowadzone notatki i stos książek na biurku. Wasz malec przywraca nauczycielom sens pracy zawodowej, a uczniom imponuje wiedzą, choć zwykli zwać go „kujonem”. Dwa tygodnie z dala od szkoły mogą takiego młodego naukowca śmiertelnie zanudzić, dlatego pomyślcie o stworzeniu mu atrakcyjnej przestrzeni do nauki i kreatywnej zabawy.

FERIE: Jeśli teraz chcielibyście zapisać swoją pociechę na półkolonie do jednej ze szkół, to jest już trochę za późno, bo w większości placówek w Trójmieście zakończono rekrutację na zimowe zajęcia. Możecie za to za to wysłać malca na bezpłatne lekcje do Muzeum Sopotu. Przez całe ferie od wtorku do piątku będą odbywały się tu spotkania dotyczące historii nadbałtyckiego kurortu. A jeśli Wasze dziecko to prawdziwy mól książkowy zaproponujcie mu zajęcia w jednej z Trójmiejskich bibliotek. W niemal każdej z nich na czas przerwy zimowej zaplanowano ciekawe warsztaty i spotkania. Na przykład w Sopotece dzieci i młodzież wezmą udział w „performatywnym czytaniu”, a w gdańskiej Bibliotece Kokoszki w zajęciach plastyczno-literackich na podstawie książek „Humorki” czy „Mała encyklopedia domowych potworów”. W czytelniach będą odbywały się też turnieje gier planszowych, projekcje filmowe, a nawet pokazy drukowania w 3D.

Dla malców, których interesuje robotyka, specjalną ofertę przygotowało gdańskie Centrum Nauki Hewelianum. Przez 7 dni w tygodniu najmłodsi będą mogli uczestniczyć w warsztatach z najprawdziwszymi robotami humanoidalnymi – Pingiem i Pongiem. Oprócz tego udostępnione zostaną wystawy interaktywne i "Laboratorium Pana Kleksa".

Wiele atrakcji dla dzieci nie stroniących od nauk ścisłych przygotował gdyński EXPERYMENT. W Centrum Nauki ferie rozpoczną się już 14 stycznia, a na małych gości będą czekały specjalne atrakcje na nowej wystawie „Kierunek Zdrowie”. Maluchy wezmą udział m.in. w aktywnej grze z zadaniami i zajrzą na Bazar Naukowy. W EXPERYMENCIE przez całe ferie będą odbywały się także warsztaty rodzinne, których uczestnicy dowiedzą się np. z czego składają się ich ulubione smakołyki, zbudują własny łańuch DNA i odpowiedzą na tajemnicze pytanie: Co chrząszcze mają wspólnego z jogurtami?

Warsztaty dla całych rodzin, jak i dla grup zorganizowanych będą prowadzone także w gdańskim EduParku. W pierwszym tygodniu ferii uczestnicy zajmą się eksperymentami z suchym lodem, sprawdzą naukowe właściwości czerwonej kapusty i wystartują w wyścigu eksplodującej piany. W drugim tygodniu wszyscy spragnieni wiedzy rozwiążą zagadki chemiczne i poznają zasady działania wynalazków. Dowiedzą się też m.in. jak powstała gaśnica oraz czym wsławił się szwedzki naukowiec, Alfred Nobel.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki