Budowa suborbitalnej rakiety Suborbital Inexpensive Rocket wystartuje w kwietniu 2018 roku. Cały proces potrwa co najmniej do 2022 roku. W ciągu tych lat specjaliści ze SpaceForest z Gdyni stworzą 10-metrową rakietę, która jako pierwsza polska tego typu konstrukcja zostanie wystrzelona w kosmos. SIR będzie w stanie osiągnąć pułap 150 km i wyniesie ładunek o wadze do 50 kg.
Co ważne, rakietę będzie można ponownie wykorzystać, a czas między lotami zostanie maksymalnie skrócony. Taką możliwość da wyposażenie rakiety w system odzyskiwania, umożliwiający lądowanie w określonym obszarze. To zminimalizuje koszty odzyskiwania i samych lotów. SpaceForest chce przygotować rakietę, która podbije nie tylko polski, ale i zagraniczny rynek, na co wpływ ma mieć również jej atrakcyjna cena. Dofinansowanie na ten projekt gdyńska firma otrzymała od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
>>>TOP 5 plaż w Trójmieście na zimowe spacery [GALERIA]
Nie będzie to pierwsza rakieta zbudowana w SpaceForest. W 2016 r. powstała m.in. rakieta Candle-2, której maksymalny pułap to 5 km. Gdyńska firma rozpoczęła również współpracę ze szwedzkim koncernem RUAG Space, który zajmuje się badaniem księżyców Jowisza w projekcie Jupiter Icy Moon Explorer. Misja wystartuje w 2022 r., a do układu księżyców Jowisza dotrze w 2030 roku.