Był spokojny piątkowy poranek, 16 kwietnia 2021 roku. W pewnym momencie oficer dyżurny odebrał niepokojące zgłoszenie. Wynikało z niego, że gdańszczanin w średnim wieku wyszedł z domu, by odebrać sobie życie. Na miejsce zdarzenia natychmiast pojechali mundurowi z komisariatu przy ulicy Platynowej w Gdańsku. - Sierż. szt. Jacek Zdrojewski i sierż. szt. Michał Fryszka zajęli się sprawdzeniem należącego do 46-latka pomieszczenia gospodarczego. Wewnątrz znaleźli mężczyznę, który wisiał na linie - podaje Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Funkcjonariusze podbiegli do desperata. Jeden z nich, chwytając za nogi, uniósł mężczyznę. Drugi oswobodził go z wiszącej liny. Nieprzytomnego 46-latka, bez oddechu i tętna, trzeba było jak najszybciej reanimować. Zajął się tym jeden ze stróżów prawa, podczas gdy drugi dzwonił na pogotowie.
- Intensywna reanimacja, prowadzona przez kilka minut, do czasu przyjazdu karetki, doprowadziła do przywrócenia u mężczyzny czynności życiowych. Uratowany 46-latek został zabrany do szpitala i przebywa pod opieką medyczną - tłumaczą funkcjonariusze. Trwa ustalanie, dlaczego chciał popełnić samobójstwo. - Jeśli widzisz, że ktoś z twoich bliskich jest smutny bądź przygnębiony, nie pozostawaj obojętny. Zapytaj, jak możesz pomóc, uczul osoby z otoczenia na problem, okaż troskę i zainteresowanie. Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie bądź zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń na numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać lokalizację. Pamiętaj, że w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas - apelują służby.
Pomocy w trudnych momentach można szukać w odpowiednich instytucjach. Jedną z nich jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Placu Księdza Prałata Jana Gustkowicza 13 w Gdańsku. Telefon 58 511 01 21 jest czynny całą dobę. Jeśli czujesz taką potrzebę, skorzystaj z bezpłatnego telefonu zaufania dla dorosłych 116 123 (codziennie od 14:00 do 22:00). Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 odpowiada każdego dnia przez 24 godziny.