race będą podzielone na trzy etapy i mają zapobiec postępującej degradacji znajdujących się wewnątrz XVI-wiecznych malowideł.

i

Autor: Dariusz Kula, mat. Muzeum Gdańska race będą podzielone na trzy etapy i mają zapobiec postępującej degradacji znajdujących się wewnątrz XVI-wiecznych malowideł.

Gdańsk: Dawne archiwum miejskie w Ratuszu Głównego Miasta przejdzie kompleksowy remont [AUDIO]

2019-02-22 8:46

Będzie remont Wielkiego Krzysztofa. Sala znajdująca się w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku jeszcze w tym roku przejdzie całościową konserwację. Prace będą podzielone na trzy etapy i mają zapobiec postępującej degradacji znajdujących się wewnątrz XVI-wiecznych malowideł.

Wielki Krzysztof to pomieszczenie o powierzchni 20 m2, które znajduje się na pierwszym piętrze Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Przylega ono do południowo-zachodniego narożnika Wielkiej Sali Wety i jeszcze do 1902 r.  służyło jako archiwum miejskie. W jego murach przechowywano przywileje, korespondencję, księgi gruntowe i inne dokumenty. -

- W 1972 r. Wielki Krzysztof był cichym bohaterem filmu przygodowego dla młodzieży, opowiadającego o tajemnicach średniowiecznego Gdańska. Faktycznie w jego wnętrzu znajduje się oryginalna średniowieczna posadzka, zaś sklepienie i ściany zdobi zrekonstruowana dekoracja malarska. Motywy roślinne oraz kartusze herbowe z godłami Polski, Prus Królewskich, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Gdańska zostały odtworzone po II wojnie światowej, ale w dalszym ciągu znajdują się tam fragmenty oryginalnych malowideł z XVI w. - mówi dyrektor Muzeum Gdańska, Waldemar Ossowski.

>> Muzeum II Wojny Światowej zadebiutowało. Zobacz, jak wygląda w środku jedna z największych sal

Już niebawem niewielką salę w Ratuszu Głównego Miasta czeka pierwszy od 50 lat remont. - Prace podzieliśmy na trzy etapy, a do dyspozycji mamy najnowsze metody konserwacyjne. W pierwszej fazie przy pomocy preparatów na bazie nanosrebra dokonamy dezynfekcji i usuniemy zdegradowane zaprawy konserwatorskie, a następnie zabezpieczymy i skonsolidujemy warstwy polichromii. Następnie przy pomocy lasera oczyścimy malowidła, wzmocnimy i uzupełnimy powstałe w nich ubytki. Ostatni etap będzie dotyczył wsporników. Tu najważniejszym zadaniem będzie odkrycie pierwotnych warstw malarskich znajdujących się na nich, a także uzupełnienie ubytków form rzeźbiarskich i zabezpieczenie konstrukcji - wymienia Ossowski. Rzecznik Muzeum, Andrzej Gierszewski dodaje, że po ukończeniu remontu w planach jest udostępnienie sali zwiedzającym.

Posłuchaj o szczegółach:

Koszt prac w Wielkim Krzysztofie to 778 tys. złotych.  240 tysięcy pochodzi z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace potrwają do najpóźniej do połowy grudnia 2019 r.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki