Atak miał miejsce w środę (28 czerwca). Chwilę po nim 22-latek nic nie widział i został odwieziony do szpitala. Po trafieniu pod opiekę lekarzy odzyskał wzrok, lecz ma poparzone spojówki. Funkcjonariusze szybko ustalili tożsamość sprawcy i go zatrzymali. Był on już wcześniej karany, a w chwili zatrzymania miał w wydychanym powietrzu ponad pół promila alkoholu. Co ciekawe, kontrolerzy wystawiali mandat innym osobom, a napastnik zaatakował jednego z nich bez powodu.
Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, który we współpracy z miastem Gdańsk oferuje poszkodowanemu wsparcie w walce o powrót do zdrowia w postaci pomocy psychologicznej i prawnej.
Oświadczenie Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku dotyczące ataku na kontrolera Renomy
Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku w związku z atakiem na wykonującego swoje obowiązki zawodowe kontrolera zatrudnionego przez Zakład Wielobranżowy „Renoma” oświadcza, że solidaryzuje się z poszkodowanym i z całą mocą potępia ten incydent. Podkreślamy, że nie godzimy się na stosowanie jakiejkolwiek przemocy na linii pasażer – kontroler, zarówno w trakcie czynności kontroli biletów, jak i po jej zakończeniu i jednocześnie zaznaczamy, że atak na kontrolera tak naprawdę jest atakiem na nas, Zarząd Transportu Miejskiego, a tym samym również na mieszkańców Gdańska.
Kontrolerzy, którzy na zlecenie ZTM w Gdańsku świadczą usługi kontroli biletów, wykonują bardzo ważną i odpowiedzialną pracę na rzecz ochrony budżetu Gdańska przed "gapowiczami". Utrudnianie czy wręcz uniemożliwianie kontrolerom wykonywania ich obowiązków zarówno przez samych "gapowiczów", jak i osoby trzecie stanowi niestety codzienność w pracy kontrolerów. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku przypomina, że obowiązkiem każdej osoby podróżującej pojazdem komunikacji miejskiej w naszym mieście jest posiadanie ważnego biletu na przejazd bądź/i dokumentu uprawniającego do bezpłatnego/ulgowego przejazdu. Natomiast obowiązkiem kontrolera jest sprawdzenie, czy bilet/kartą są ważne i czy pasażer posiada przy sobie wymagane dokumenty dotyczące bezpłatnego/ulgowego przejazdu. Wszystko powinno odbywać się z poszanowaniem zasad kultury osobistej i dotyczy to zarówno kontrolerów, jak i pasażerów. Bezwarunkowo.
Atak w Brzeźnie to niestety również pokłosie kampanii nienawiści prowadzonej w internecie pod adresem kontrolerów Renomy. Rozpętuje się ona przy każdej publikacji dotyczącej ich pracy. Są oni bezustannie narażani na ostracyzm anonimowych internautów, uważających siebie za głos opinii publicznej. "Mowę nienawiści" wczoraj zmieniono w atak - w postaci oblania substancją żrącą młodego człowieka, wykonującego swoją pracę najlepiej jak potrafił. Jest to dla nas niezwykle przykre. Wyrażamy raz jeszcze solidarność z poszkodowanym i nasze wsparcie.