Polecany artykuł:
Zaniepokojony ojciec powiadomił policję, że od 30 minut wspólnie z najbliższymi próbuje odnaleźć dziecko, ale bez rezultatu. Podał rysopis chłopca i sprecyzował, gdzie prawdopodobnie chłopiec się od nich oddalił.
- Oficer dyżurny natychmiast do wszystkich patroli w mieście przekazał komunikat z rysopisem zaginionego chłopca. Policjanci poprosili o pomoc również operatorów miejskiego monitoringu oraz gdański Zakład Komunikacji Miejskiej - informuje KMP Gdańsk.
Gdańsk: Połamał prawo jazdy, bo uznał, że... "jest złym kierowcą"
Po około 15 minutach funkcjonariusz jednego z patroli ruchu drogowego zauważył 4-latka. - Chłopiec był bardzo spokojny, oglądał łodzie przepływające po Motławie. Razem z policjantami poszedł do rodziców, którzy otoczyli go opieką - relacjonują policjanci.
Zobacz nagranie, opublikowane przez policję:
Jak zapobiec zagubieniu dziecka? Oto kilka porad od policji dla rodziców:
1. Nigdy nawet na chwilę nie trać z oczu dziecka, maluch w ciągu minuty w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że trudno będzie go szybko odnaleźć.
2. Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu).
3. Zapisz dane. Na czas podróży, spaceru (i nie tylko) przyczep dziecku do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce. Tego typu działanie skróci do minimum czas i stres związany z zagubieniem się dziecka.
Co zrobić, gdy dziecko się zagubi:
1. Nie trać czasu na szukanie dziecka na własną rękę. Natychmiast zawiadom policję. Zaangażuj też w poszukiwania innych. Proś o pomoc, kogo się da. Jeśli malec zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat.
2. Nie panikuj. To niełatwe, ale konieczne. Płacząc i biegając bezładnie w kółko, trudno działać racjonalnie i skutecznie pomóc małej zgubie.
Zobacz TO WIDEO: