Ogłoszony przetarg dotyczy przeszklenia całego obiektu i montażu instalacji odgromowej. Ponadto wykonawca będzie pielęgnował daktylowiec w czasie prowadzenia prac. Nad zapewnieniem roślinności właściwych warunków czuwa botanik. Roboty związane ze szkleniem rotundy mają potrwać 9 miesięcy od daty podpisania umowy. Otwarcie ofert przewidziane jest na 30 września.
Poprzedni przetarg na szklenie obiektu został unieważniony. Wpłynęła wówczas jedna oferta, która była zbyt wysoka. Firmy zajmujące się szkleniem obiektów nie przystąpiły do przetargu, gdyż zakres prac był zbyt szeroki i wykraczał poza ich specjalizację. Zdecydowano zatem o ograniczeniu zakresu robót. W nowym postępowaniu nie ujęto m.in. montażu monitoringu i sterowania okien czy budowy oczka wodnego.
Projekt rotundy poddano dodatkowym analizom wytrzymałości konstrukcji na obciążenia wiatrem. Przeprowadzone na specjalnym modelu ekspertyzy, opracowane przez Politechnikę Gdańską, wykazały, iż w celach dodatkowego zabezpieczenia nietypowej bryły rotundy, wskazane jest wzmocnienie jej stalowej konstrukcji. W tym celu opracowana została zamienna dokumentacja projektowa, która określiła nowe parametry konstrukcji.
Co zmieniło się w Parku Oliwskim?
Zakończyły się prace związane z wykonaniem budynku socjalno-technicznego, będącego II etapem rewitalizacji i przebudowy kompleksu budynków palmiarni. Oprócz zaplecza socjalnego, w budynku znajdują się również ogólnodostępne, bezpłatne toalety oraz węzeł ciepła, niezbędny do utrzymania odpowiedniej temperatury w palmiarni. - Ponadto, jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć III etap związany z przebudową Oranżerii - informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Co ważne, to właśnie z oranżerii będziemy przechodzić do rotundy, w której znajduje się 180 letnia palma. Przetarg na jej przebudowę ogłoszony zostanie po otwarciu ofert na oszklenie rotundy, a realizacja prac przewidziana jest do końca 2020 roku - dodaje szef DRMG.