Potężna burza na Pomorzu! [WASZE ZDJĘCIA]

i

Autor: Fot. Mikołaj Hrycyna / CamIn Potężna burza na Pomorzu! [WASZE ZDJĘCIA]

Gdańsk: Służby przygotowują się do zmagań z burzami i ulewami. Jakie będą efekty?

2021-05-13 8:00

Władze Gdańska przygotowują się do zmagań z tegorocznymi ulewami. Wszystko po to, aby jak najszybciej zareagować i nie dopuścić do zalania ulic czy podtopień. W środę (12 maja) odbyło się w tej sprawie posiedzenie miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego. W spotkaniu, któremu przewodniczył zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski, uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych oraz miejskich jednostek, a także wiceprezydent ds. zrównoważonego rozwoju Piotr Grzelak. Jakie decyzje zapadły?

Celem posiedzenia było sprawdzenie gotowości służb do podjęcia działań w przypadku zagrożenia wynikającego z intensywnych opadów deszczu. Omówiono również stan infrastruktury, w tym m.in. systemów odwodnieniowych, monitoringu miejskiego, a także rozwiązań służących wczesnemu przewidywaniu niebezpiecznych zjawisk pogodowych. - W tym roku, ze względu na pandemię, nie mogliśmy przeprowadzić dużych ćwiczeń przeciwpowodziowych. Jak co roku, przeprowadzone zostały wewnętrzne ćwiczenia, spotkania, szkolenia w jednostkach miejskich i służbach biorących udział bezpośrednio w akcjach przeciwpowodziowych. Trenowane były schematy np. rozkładania rękawów przeciwpowodziowych czy worków. W ramach ćwiczeń nagranych zostało kilka filmików instruktażowych dotyczących właśnie tych działań. Materiał szkoleniowy będzie udostępnimy również innym służbom - powiedział podczas spotkania prezes spółki Gdańskie Wody Ryszard Gajewski. Jak dodał, gotowe są już punkty, w których można odbierać worki z piaskiem. Ich aktualna lista dostępna jest na stronie internetowej.

Ponadto Gdańskie Wody regulują poziomy wód w zbiornikach, zapewniając im jak największą retencję w sytuacjach wystąpienia obfitych opadów. Gdy prognozowane są niebezpieczne zjawiska pogodowe, pracownicy Gdańskich Wód udają się do szczególnie niebezpiecznych miejsc, jeszcze przed wystąpieniem ulewy. Dzięki temu, jak przekonywał prezes spółki, konieczną interwencję mogą podjąć niemal natychmiast. - Podejmujemy też szereg działań eksploatacyjnych w najbardziej zagrożonych punktach, jak choćby wymiana zwykłych wpustów na wpusty typu górskiego - zapewnił Gajewski.

Przygotowanie do sezonu burzowego zgłosiła też spółka Saur Neptun Gdańsk. Przeczyszczono kolektory, między innymi te, z którymi podczas deszczów nawalnych były największe problemy w ubiegłych latach. - Zweryfikowaliśmy listy alarmowe, gdyby była potrzeba uruchomienia dodatkowych sił. Powtórzyliśmy i utrwaliliśmy plan działania, który był zbudowany na bazie zidentyfikowanych w ubiegłych latach szczególnie zagrożonych punktów w mieście, omówiliśmy również kanały komunikacyjne - raportował komendant Straży Miejskiej w Gdańsku Leszek Walczak.

Jednym z dominujących tematów spotkania było odpowiednie zabezpieczenie miejsc, które ze względu na niekorzystne położenie szybko znajdują się pod wodą podczas ulewy. To m.in. wiadukt przy skrzyżowaniu al. Hallera z ul. Kliniczną, wiadukt przy Dworcu PKP Wrzeszcz, al. Zwycięstwa na wysokości ul. Traugutta i Smoluchowskiego czy okolice Galerii Bałtyckiej. Dla najbardziej zagrożonych punktów opracowana została tymczasowa organizacja ruchu. - Sytuację w poszczególnych punktach monitorują kamery systemy Tristar, do tego dochodzą kamery Wydziału Bezpieczeństwa i Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Trzy lata temu zamontowaliśmy kamery specjalnie do obserwacji zjawisk pogodowych, takich jak nawalne deszcze, tam gdzie dotychczas nie było żadnych kamer. Chodzi o takie miejsca jak skrzyżowanie ulic Łostowickiej i Kartuskiej czy Hallera i Czarny Dwór. Mamy też do dyspozycji tablice zmiennej treści, co już wielokrotnie świetnie się sprawdziło w różnych kryzysowych sytuacjach – wymieniał dyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Mieczysław Kotłowski.

IMGW prognozuje, że w piątek, sobotę i niedzielę na Pomorzu mogą wystąpić burze z gradem.

Sonda
Czy ufasz prognozie pogody?
Pierwsza wiosenna burza nad Warszawą

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki