Owadożerne rosiczki z in vitro zamieszkały w Słowińskim Parku Narodowym

i

Autor: Fot. Eska Info Trójmiasto Owadożerne rosiczki z in vitro zamieszkały w Słowińskim Parku Narodowym

Gdyńscy naukowcy wyhodowali owadożerne rosiczki z in vitro! Jak wyglądają i czy są groźne? Zobaczcie nasze nagranie [WIDEO]

2016-05-09 11:44

Gdyńskim naukowcom z Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego udało się odtworzyć gatunek roślin na zdegradowanym niegdyś obszarze torfowisk na terenie województwa pomorskiego. Dzięki ich staraniom na terenie Słowińskiego Parku Narodowego "zakwitły" owadożerne rosiczki. 

Od  2014 roku Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia pracowało nad odtworzeniem gatunków roślin na zdegradowanym niegdyś obszarze torfowisk na terenie województwa pomorskiego.

Dziś już wiadomo, że wyhodowane w zaciszu gdyńskiego laboratorium torfowce i owadożerne rosiczki z in vitro całkiem dobrze radzą sobie w warunkach naturalnych i wkrótce turyści, odwiedzający rezerwat na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, będą mogli podziwiać efekty pracy gdyńskich naukowców.

Zobaczcie, jak się prezentują na naszym nagraniu! 

- Proces namnażania roślin w warunkach in vitro trwa kilka miesięcy. [...] Dzięki hodowli roślin in vitro z każdego fragmentu takiego okazu: łodygi, liścia - jesteśmy w stanie odtworzyć każdy organizm - mówiła naszej reporterce Oli Szocik Jolanta Grzenkowicz-Wydra z Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego w Gdyni. 

"Groźne" rosiczki łapią ofiary na lep

Wyhodowane tu owadożerne rosiczki nie są groźne, jak mogłaby podpowiadać niektórym wyobraźnia. W warunkach laboratoryjnych rosiczki są karmione specjalną pożywką z azotem i nie jedzą owadów. Polować mogą tylko w naturalnych warunkach. A jak te niezwykłe rośliny zachowują się "na wolności"?

- Listki rosiczek pokryte są lepką cieczą, która jest pułapką na owady. Owad przykleja się do włosków rośliny, a następnie jest przez rosiczkę trawiony - tłumaczy Zofia Ozymko z gdyńskiego laboratorium. 

Zobaczcie też: To będzie astronomiczny przebój roku! Już dzisiaj na niebie Tranzyt Merkurego. Gdzie zobaczysz to zjawisko w Gdańsku? [WIDEO]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki