Plebiscyt "Życie w Architekturze" cieszy się wielką popularnością. To już dziewiąta edycja konkursu, który od lat budzi uznanie instytucji architektonicznych oraz władz samorządowych i państwowych. Dotychczas o prestiżowe wyróżnienia rywalizowało ponad 3000 realizacji. W tym roku jury wyłoniło już 49 finalistów (po 7 w każdej z kategorii) spośród zgłoszonych 459 obiektów. Jak zaznaczają organizatorzy, to najlepsze realizacje powstałe w Polsce w latach 2015-2019. Wśród nich znalazł się trójmiejski woonerf, czyli nietypowy rodzaj ulicy w strefie zurbanizowanej. Nacisk kładzie się tu na bezpieczeństwo, uspokojenie ruchu oraz wysokie walory estetyczne. Zachowano też funkcję komunikacyjną z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. "Podwórze miejskie" jest zlokalizowane na części ulicy Abrahama w Gdyni. To jeden z wygranych projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego. Początkowo inwestycja miała kosztować 450 tysięcy złotych, jednak liczne prace przy wymianie sieci podziemnych zwiększyły tę kwotę do prawie 3 milionów 800 tysięcy.
- Nazwa konkursu jest kwintesencją zarówno jego celu, jak i kryteriów oceny - piszą organizatorzy plebiscytu "Życie w Architekturze". - Są to kwestie społeczne i jakość życia, promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce, a także pobudzanie społecznego zainteresowania problematyką związaną z rolą architektury w kreowaniu rozwoju miast - czytamy na profilu organizatora.
Głosy w konkursie na ULUBIEŃCA POLSKI można oddawać do 27 października na oficjalnej stronie internetowej [KLIKNIJ TUTAJ].