Grypa atakuje na Pomorzu! Chorych liczą w SETKACH TYSIĘCY. Przypadki ŚMIERTELNE w Polsce

i

Autor: Materiały prasowe / Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy Grypa atakuje na Pomorzu! Chorych liczą w SETKACH TYSIĘCY. Przypadki ŚMIERTELNE w Polsce

Grypa atakuje na Pomorzu! Chorych liczą w SETKACH TYSIĘCY. Przypadki ŚMIERTELNE w Polsce

2019-12-12 8:15

Sezon grypowy trwa w najlepsze. Tylko od września na terenie województwa pomorskiego z objawami tej choroby do lekarzy trafiło prawie 250 tysięcy osób! Hospitalizacji wymagało natomiast 640 pacjentów. W skali kraju to już 1,2 miliona zachorowań. W Wielkopolsce zdarzyły się trzy przypadki śmiertelne. Działacze Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, by nie lekceważyć żadnych objawów.

Znani z Trójmiasta. Kto z wymienionych się tu urodził?
Pytanie 1 z 10
Znani z Trójmiasta. Kto z wymienionych się tu urodził?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego potwierdził w meldunkach epidemiologicznych trzy przypadki zgonów z powodu grypy i związanych z nią powikłań. - Grypa przenoszona jest drogą kropelkową. Wystarczy kichnięcie, by wirus grypy przeniósł się na drugą osobę - tłumaczą eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. - Jedno takie kichnięcie to około 3 tysiące kropelek z wirusem pędzącym 167 km/h. Dlatego tak ważna jest higiena osobista - dodają.

- Wiele osób nie umie odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu wirusa grypy. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Bardzo często jest to bezskuteczne i choroba nie ustępuje. Dopiero wtedy pacjent idzie do lekarza, traktując to jako ostateczność. Przedłużająca się choroba może prowadzić do groźnych powikłań pogrypowych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a niekiedy życia. Dlatego zachęcam wszystkich do szczepień przeciw grypie, które są najlepszą metodą na poprawienie odporności, a także uniknięcie powikłań - tłumaczy prof. dr hab. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej OPZG.

Szczególnie narażone są kobiety w ciąży. Dotyczy to jednak również seniorów i małych dzieci, a także cukrzyków i pacjentów z przewlekłymi chorobami serca czy płuc. Jak twierdzą eksperci, najlepszą ochroną przed grypą są szczepienia, które pozwalają uniknąć bardzo ciężkich, poważnych dla zdrowia powikłań po grypie, m.in. zapalenia płuc, oskrzeli czy mięśnia sercowego oraz niewydolności oddechowej. Niestety, po grypie możliwe są również powikłania neurologiczne, takie jak zapalenie mózgu oraz opon mózgowych. Ich następstwa mogą być nieodwracalne.

Kiedy się szczepić? - Jak najszybciej, bo w praktyce szczyt zachorowań w Polsce przypada na styczeń, luty i marzec. W tym roku od października jest dostępna również szczepionka w postaci sprayu do nosa, która jest przeznaczona dla dzieci. Podobnie jak w ubiegłym roku, osoby powyżej 65 roku życia płacą za szczepionkę jedynie 50 procent - informują przedstawiciele Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki