Wizyta duszpasterska, popularnie nazywana kolędą, to wizyta proboszcza lub jego reprezentanta (wikariusza lub diakona) u parafian. Kolęda organizowana jest w okresie świąt Bożego Narodzenia. W zależności od parafii ksiądz może odwiedzić nas zaraz po nich lub nieco później, w okresie Trzech Króli.
Co to znaczy wizyta duszpasterska?
Przebieg kolędy jest różny w zależności od zwyczajów panujących w danej parafii. Najczęściej jednak polega ona wspólnej modlitwie, poświęceniu domostwa i rozmowie. Kolęda ma zbliżyć księdza do parafian i pozwolić mu lepiej ich poznać. W Polsce przyjęło się, że podczas takiej wizyty przekazujemy księdzu datek. I tu pojawia się dylemat. Ile powinniśmy włożyć do koperty?
Datek dla księdza to obowiązek?
Warto pamiętać, że jest to zwyczaj, a nie prawo czy obowiązek. Kościół nie precyzuje kwestii wręczania księdzu kopert podczas wizyty duszpasterskiej. Ofiara powinna być dobrowolna, a o kwocie decydujemy według własnego uznania. Pieniądze, które księża zbiorą podczas kolędy, dzielone są pomiędzy parafię, kurię i samych księży. Ich przeznaczenie może być różne. W zależności od swoich możliwości do koperty możemy włożyć od 20 do 50 zł. Osoby zamożniejsze deklarują, że do koperty wkładają nawet 100 zł.