
Spis treści
- Fotoradary w Polsce: więcej urządzeń, większe bezpieczeństwo?
- Tolerancja fotoradarów. Ile jechać, by nie dostać mandatu?
- Nowe fotoradary w Polsce. Znamy lokalizacje urządzeń
Fotoradary w Polsce: więcej urządzeń, większe bezpieczeństwo?
W ostatnich latach w Polsce znacząco wzrosła liczba urządzeń monitorujących prędkość. Oprócz stacjonarnych fotoradarów na drogach pojawiły się systemy Red Light, które rejestrują przejazd na czerwonym świetle oraz odcinkowe pomiary prędkości, które mierzą średnią prędkość na danym odcinku drogi. Celem tych rozwiązań jest poprawa bezpieczeństwa drogowego i skłonienie kierowców do bardziej odpowiedzialnej jazdy. Nadal jednak wiele osób zastanawia się, jaką maksymalną prędkością można jechać i uniknąć "złapania" przez fotoradar. Okazuje się, że znamy odpowiedź na to pytanie!
Tolerancja fotoradarów. Ile jechać, by nie dostać mandatu?
Powszechne przekonanie o 10-procentowej tolerancji fotoradarów jest błędne. Jak informuje portal auto-swiat.pl, faktyczna tolerancja, czyli dopuszczalne przekroczenie prędkości bez konsekwencji wynosi 10 km/h, niezależnie od obowiązującego ograniczenia. Oznacza to, że fotoradar zarejestruje wykroczenie dopiero po przekroczeniu dozwolonej prędkości o 11 km/h lub więcej.
Należy pamiętać, że tolerancja 10 km/h odnosi się do stacjonarnych fotoradarów działających automatycznie. W przypadku pomiarów dokonywanych przez policję za pomocą radarów przenośnych kary mogą być nakładane za mniejsze przekroczenia prędkości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dopuszczalny błąd pomiarowy urządzeń policyjnych wynosi +3 km/h dla prędkości do 100 km/h oraz +3% dla prędkości powyżej tej wartości.
Nowe fotoradary w Polsce. Znamy lokalizacje urządzeń
Znajomość tolerancji fotoradarów jest ważna dla każdego kierowcy, ponieważ może uchronić przed mandatem, jednak nie oznacza to, że możemy bezkarnie przekraczać prędkość.
W galerii zdjęć poniżej zamieszczamy lokalizację nowych fotoradarów TraffiStar SR390 w Polsce.
Czytaj więcej o polskim samorządzie w serwisie Polski Samorząd