Jak może wyglądać Młode Miasto w Gdańsku? Jest wspólna koncepcja inwestorów, ale konserwator zabytków może pokrzyżować ich plany [WIZUALIZACJE]

2017-12-12 16:48

Od kilku lat mówi się o zagospodarowaniu terenów dawnej stoczni w Gdańsku. Młode Miasto w większości trafiło w ręce inwestorów, którzy stworzyli wspólną koncepcję tego, jak powinno wyglądać.

Młode Miasto to część dzielnicy Śródmieście w Gdańsku. Tereny te dawniej zarządzane były przez Stocznię Gdańską, a od lat 90. pozostają w rękach prywatnych inwestorów. Przez kilkanaście ostatnich lat realizowane był prace rewitalizacyjne terenów poprzemysłowych i zintegrowanie ich ze Śródmieściem Gdańska. Na Młodym Mieście znajduje się m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Sztuki Wyspa i Klub Muzyczny B90. Powstaje tam również oddział Muzeum Narodowego.

Inwestorzy użytkujący tereny Młodego Miasta postanowili stworzyć wspólna koncepcję zagospodarowania tego terenu. Wiosną 2018 r. miały wystartować pierwsze inwestycje. Planowano nie tylko budowę biurowców, ale także rewitalizację zabytkowych budynków, w tym dawnego budynku wydziału W4 przy ulicy Elektryków. Projekt koncepcji stworzyła pracownia JEMS Architekci. Dotyczyła ona przede wszystkim terenów w obrębie Półwyspu Drewnica i wzdłuż ulicy Jana z Kolna w Gdańsku.

>>>W Gdańsku powstanie nowy biurowiec. Będzie miał prawie 100 m wysokości! [WIZUALIZACJE]

- Ważnym celem jest harmonijne przywrócenie świetności budynkom dawnych hal i warsztatów stoczniowych oraz wprowadzenie do nich współczesnych funkcji otwartych dla mieszkańców Gdańska - wyjaśnia Krzysztof Sobolewski, Prezes Zarządu Shipyard City Gdańsk, użytkownika wieczystego nieruchomości na Młodym Mieście. Koncepcja przewiduje stworzenie większej przestrzeni dla pieszych, ograniczenie ruchu samochodowego, kawiarnie, strefę sztuki.

>>>Gdańsk: Sam wytwarzał amunicję, a w domu miał siedem sztuk broni myśliwskiej bez zezwolenia

Plany zahamowała jednak decyzja Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który wszczął postępowanie w sprawie wpisania części terenów Młodego Miasta do rejestru zabytków. Oznacza to zatrzymanie wszelkich prac konserwatorskich i budowlanych. Jeśli obszar zostanie uznany za zabytkowy, konieczna będzie zmiana planów zagospodarowania przestrzennego, szczególnie w zakresie wysokości budynków, które mogłyby przysłonić charakterystyczny element krajobrazu Młodego Miasta, czyli gdańskie dźwigi. Przypomnijmy, że wiosną miała ruszyć budowa 97-metrowego wieżowca przy ul. Jana z Kolna. Na razie przygotowania zostały wstrzymane.

Czytaj także: O terminie płatności poinformuje nas e-mail lub SMS. Nowe rozwiązanie dla mieszkańców

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki