Jak może wyglądać rynek pracy w Gdańsku w 2023 roku?

i

Autor: materiały prasowe Jak może wyglądać rynek pracy w Gdańsku w 2023 roku?

Jak może wyglądać rynek pracy w Gdańsku w 2023 roku?

2022-10-14 6:00

Rynek pracy w Gdańsku oparty jest na stabilnych fundamentach transportowych i przemysłowych. Obecne perturbacje gospodarcze i widmo recesji na ten moment nie wypływają na sytuację w Gdańsku. Jednak jak będzie wyglądał rok 2023?

Aktualnie rynek pracy w Gdańsku należy do jednych z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarczych w Polsce. Miasto postrzegane jest przede wszystkim jako świetne miejsce na inwestycje zarówno te krajowe jak i zagraniczne. Trójmiasto to również miejsce naznaczone turystyką, gastronomią i hotelarstwem. Osoby zamieszkujące aglomerację lub pobliskie miejscowości poszukujące zatrudnienia, wiedzą, że praktycznie na każdym kroku czeka praca. Gdańsk  otwarty jest również na pracowników spoza województwa, szczególnie w zawodach charakterystycznych dla pracy zdalnej. Zapotrzebowanie rynku jest ogromne, jednak czy utrzyma się także w przyszłym roku? Ekonomiści ostrzegają przed możliwością stagnacji gospodarczej i recesji, wysoka inflacja i spadające zamówienia sprzyjają kurczeniu sektora. Czy 2023 rok w Gdańsku będzie cechował się stabilnością gospodarczą, z której słynie miasto?

Rynek pracy w Gdańsku w roku 2022

Rok 2022 pokazał, że miasto świetnie prosperuje nawet w warunkach niesprzyjających gospodarczo. Jeden z trójmiejskich ośrodków gospodarczych znacząco wyróżnia się potencjałem inwestycyjnym na tle kraju. Widać to między innymi po wysokości PKB, czyli Krajowego Produktu Brutto przypadającego na mieszkańca, który jest zdecydowanie wyższy, niż średnia krajowa.

Gospodarcza atrakcyjność miasta wynika przede wszystkim z jego położenia geograficznego. Gdańsk to ogromne centrum transportowe, położone przy jednych z najważniejszych szlaków zbytu drogowych i morskich. W Gdańsku spotykają się nie tylko drogi polskie, ale również europejskie, co znacznie ułatwia import i eksport towarów. Obecność szlaków transportowych nie pozostaje bez znaczenia dla przemysłu, handlu, gastronomi i szeroko rozumianej turystyki. Strategiczne znaczenie ma również port, do którego co roku przypływają miliony statków z całego świata. Miasto może również poszczycić się rozwiniętym transportem kolejowym i lotniskiem, które obecnie jest na trzecim miejscu w Polsce pod względem kryterium ruchu lotniczego.

Gdańsk dynamicznie się rozwija i buduje silną gospodarkę, która przyciąga nie tylko pracodawców, ale również pracowników zainteresowanych podjęciem zatrudnienia. Z racji turystycznego charakteru miasta dużo ofert dotyczy stanowisk związanych z gastronomią, hotelarstwem i turystyką. Tutejszy rynek pracy obfituje również w wakaty w firmach produkcyjnych, stoczni, firmach transportowych, logistycznych, przedsiębiorstwach z branży IT i centrach biznesowych. Podobnie jak w całym kraju, możemy również zauważyć tendencje wzrostowe związane z pracą w nowych technologiach.

Dzięki sprzyjającym warunkom Gdańsk mimo obecnych problemów, z którymi boryka się cała Europa, jest miastem, w którym możemy odnotować stosunkowo niski poziom bezrobocia. Szczególnie, jeśli weźmiemy dla porównania średnie bezrobocie w Polsce. To dobry znak dla gdańskiej gospodarki, która na ten moment nie rezonuje ze stagnacją lub nawet recesją. Możemy jednak przypuszczać, że rozwój obecnej sytuacji inflacyjnej i recesyjnej odbije się również na gdańskim przemyśle. Szczególnie, że duża jego część opiera się na rynkach zachodnich, które na ten moment znacząco zmniejszają zamówienia.

Zawody deficytowe w Gdańsku

Szybki wzrost jednego z największych ośrodków gospodarczych północnej Polski zaowocował powstaniem grupy zawodów deficytowych. Oznacza to, że na rynku brakuje pracowników charakteryzujących się konkretnym umiejętnościami i wykształceniem. Jakie zawody możemy uznać za deficytowe w Gdańsku?

W pierwszej kolejności należy wymienić branże budowlane i maszynowe. To właśnie zakłady zatrudniające specjalistów i pracowników fizycznych do prac budowlanych borykają się z problemami kadrowymi. Dotyczy to również przedsiębiorstw działających w sektorze remontów dróg. Brakuje zarówno pracowników niższego szczebla, jak i kierowników i inżynierów.

Ponadto na gdańskim rynku pracy brakuje również kierowców, listonoszy i magazynierów. Problem ze znalezieniem pracowników odnotowują również sektory medyczne i opiekuńcze, a także oświata. Dodatkowo Gdańsk boryka się z obecnym w całej Polsce zapotrzebowaniem na pracowników IT, takich jak programiści czy informatycy.

Prognozy — rynek pracy w Gdańsku 2023

Prognozy na rok 2023 dla Gdańska to kwestia sporna. Z racji postępującego kryzysu analitycy przewidują zastój przemysłu i handlu, również z partnerami zagranicznymi. Może to wpłynąć na sytuację w wielu firmach zajmujących się produkcją, transportem lub sprzedażą i pośrednictwem.

Z drugiej strony możemy zauważyć coraz większy udział branży IT w lokalnej gospodarce. W Gdańsku powstaje coraz więcej firm zajmujących się nowymi technologiami wykorzystywanymi w wielu pobocznych dziedzinach. Zapotrzebowanie na programistów już jest wysokie, a z każdym kolejnym rokiem może wzrastać.

Dodatkowo coraz mocniej osadza się branża e-commerce. Jej nagły rozwój w czasie pandemii utrzymuje się do teraz, a coraz więcej klientów woli zrobić zakupy przez Internet niż w sposób tradycyjny.

Warto zauważyć, że zmienia się również podejście i system pracy. Coraz więcej firm po okresie pandemii nie wróciło już do dawnego modelu pracy w biurze. Home office staje się coraz bardziej popularny, nie tylko ze względu na mniejsze koszty dla pracowników i pracodawców, ale również przez możliwość podejmowania współpracy ze specjalistami znajdującymi się na drugim końcu kraju bez konieczności relokacji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki