Mat.ilustracyjne. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej planują ulepszać swój wynalazek zgodnie z zaleceniami terapeutów.

i

Autor: wikipedia, publiczna domena Mat.ilustracyjne. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej planują ulepszać swój wynalazek zgodnie z zaleceniami terapeutów.

Jak pomóc osobom z autyzmem? Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali sygnalizator, który...

2015-08-24 17:50

Specjaliści z Politechniki Gdańskiej opracowali sygnalizator, który może bardzo pomóc osobom z autyzmem. Jak działa będący jeszcze w fazie testów wynalazek?


Elektroniczny system rozpoznawania emocji, który powstał pod okiem dr inż. Małgorzaty Jędrzejewskiej-Szczerskiej z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej może wydatnie pomóc osobom chorym na autyzm. Ludzie, którzy borykają się z tym zaburzeniem mają problem z komunikowaniem się z otoczeniem, również i dlatego, bo nie są w stanie odczytać cudzych i swoich emocji. 

Naukowcy podkreślają, że wynalazek jest wciąż w fazie testów i że ma zadanie wsparcia klasycznej terapii. Przez sześć miesięcy był on wykorzystywany w trakcie terapii dzieci chorych na autyzm w Zespole Szkół w Rypinie i pierwsze testy przyniosły pozytywne rezultaty.

Sygnalizator, który czyta ludzkie emocje. Jak działa?

Sygnalizator potrafi rozpoznać, że ktoś jest wzburzony. Na urządzeniu zapala się wtedy niebieska lampa. Dzieci z autyzmem były w stanie nauczyć się, że taki kolor oznacza, że osoba jest zdenerwowana.

Jak to działa?

Na stronie Politechniki Gdańskiej czytamy: "Prace na wynalazkiem rozpoczęły się dwa lata temu i podzielone były na dwa etapy. W pierwszej fazie przeprowadzono serię eksperymentów z wykorzystaniem monitora emocji skonstruowanego na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Naukowcy badali zmiany różnych parametrów organizmu ludzkiego, takich jak: rytm serca, przewodność skóry, respiracja czy aktywność mięśni, podczas reakcji na sytuację stresową. W wyniku kontrolowanych eksperymentów, w których udział wzięło 30 ochotników, możliwy był wybór parametrów, które są najsilniej skorelowane ze zmianami stanów emocjonalnych. Pod wpływem stresu u badanych najbardziej zmieniały się skurcze przepony oraz przewodność skóry. Na podstawie wyników badań powstał prototyp elektronicznego urządzenia przenośnego".

Zespół naukowy z Politechniki Gdańskiej planuje ulepszać sygnalizator według wskazań terapeutów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki