Kiedy zmiana czasu na zimowy 2024? Za chwilę dni staną się jeszcze krótsze
Jeszcze nie tak dawno temu, bowiem z 30 na 31 marca przestawialiśmy zegarki z czasu zimowego na letni, teraz jednak ponownie przyszedł moment na małe rewolucje i przygotowanie się do nadchodzącej zimy.
Zmiana czasu z letniego na zimowy to wydarzenie, na które z utęsknieniem czeka wiele osób, a w szczególności ci, którzy lubią dłużej pospać. W tym roku odbędzie się ona w nocy z 26 na 27 października, kiedy to przestawimy zegarki z godziny 3:00 na 2:00. Dzięki temu zyskamy dodatkową godzinę snu, a ta z pewnością przyda się wielu! Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.
Zmiana czasu 2024. Dlaczego przestawiamy zegarki?
Idea zmiany czasu została wprowadzona przed laty, po to, by jak najlepiej wykorzystać światło dzienne i tym samym zaoszczędzić energię. W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Natomiast od 1977 roku obowiązuje ona już nieprzerwanie.
Co ciekawe, coraz mniej osób jest jej zwolennikami, a konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską w ostatnich latach są na to idealnym przykładem. Czy możemy więc liczyć, że w przyszłości odejdziemy od tej zasady? To bardzo możliwe, lecz zgodnie z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów z 4 marca 2022 roku wiemy już, iż przez kolejnych kilka lat będziemy jeszcze "zmuszeni" do przestawiania zegarów. Na szczęście większość naszych urządzeń jest na tyle nowoczesnych, że godzina zmienia się w nich sama, dlatego pamiętanie o dacie zmiany czasu nie jest już tak konieczne jak dawniej.
Czy zmiana czasu jest zdrowa? Specjalistka nie ma złudzeń!
Wiele osób uważa, że zmiana czasu jest niepotrzebna oraz źle działa na nasz organizm. Coraz częściej pojawiają się głosy, iż przestawianie zegarków dwa razy w roku ma negatywnym wpływ na zdrowie oraz wybija człowieka z rytmu dobowego. Czy faktycznie tak jest?
Zmiana czasu to dla organizmu moment szokowy. Mówiąc obrazowo: wybijamy ciało z dobowego rytmu, a to niesie ze sobą bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Nie zdajemy sobie być może sprawy z tego, że "manipulowanie" w dostępności do światła, a w konsekwencji w zegarze biologicznym wpływa kompleksowo na to, jak funkcjonujemy. Nie chodzi tylko o zachowania okołosenne czy zmiany nastroju, ale także procesy związane z trawieniem, gospodarkę hormonalną i glukozowo-insulinową, a także pracę serca. To wszystko ulega zaburzeniu podczas przestawiania czasu, niezależnie od wieku - tłumaczyła prof. Marta Jackowska, psycholożka zdrowia z Wydziału Psychologii w Sopocie Uniwersytetu SWPS, cytuje portal.abczdrowie.pl.