Ostatni raz duży Księżyc mogliśmy obserwować na początku stycznia. Tym razem Superksiężyc zaprezentuje się nam już w nocy z 30 na 31 stycznia. Co ważne, będzie wyjątkowy Superksiężyc, zwany "Super Blue Blood Moon", czyli "Niebiesko-Krwawy Superksiężyc". Księżyc będzie tego dnia o 14 proc. większy i o 30 proc. jaśniejszy.
>>>Kilkanaście gdańskich kamienic zyskało nowe fasady. Pojawiły się nich kolorowe ozdoby [ZDJĘCIA]
Nazwę Superksiężyc wprowadził w 1979 r. Richard Nolle. Jest to zjawisko, w którym Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi. Dodatkowo Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się w linii prostej. Co ważne, Superksiężyc będzie doskonale widoczny niemal z każdego miejsca. Niebiesko-Krwawy Superksiężyc będzie można podziwiać również wciągu dnia, kiedy przypadać będzie jego maksimum - godz. 14.31.
Najlepiej Superksiężyc będzie się prezentował znacznie lepiej z dala od miasta. Najlepiej wybrać miejsca pozbawione sztucznego światła. Wybór może ułatwić nam specjalna mapa natężenia oświetlenia, którą znajdziecie tutaj. Najlepszymi do obserwacji Superksiężyca będą okolice Starogardu Gdańskiego, Otomin, a także Wyspa Sobieszewska.