Polecany artykuł:
KOLOSY 2018 trwały od piątku do niedzieli. Przez trzy dni od rana do wieczora przedstawiane były prezentacje najciekawszych podróżniczych dokonań minionego roku kalendarzowego. W ramach imprezy zaplanowano również liczne wydarzenia towarzyszące, między innymi wystawy zdjęć czy spotkania z autorami książek. Na koniec wręczono nagrody za najciekawsze wystąpienia. Najważniejsze z nich to KOLOSY, Nagroda im. Andrzeja Zawady, Nagroda Wiecznie Młodzi, Nagroda Specjalna i Nagroda Dziennikarzy, a także Nagroda Publiczności oraz Grand Prix konkursu FotoGlob.
Lista laureatów:
SUPER KOLOS
Anna Czerwińska - za całokształt dokonań dla wybitnej himalaistki, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i pierwszej Polki, która osiągnęła Koronę Ziemi.
WYCZYN ROKU
Aleksander Doba - za trzecią kajakową wyprawę przez ocean, podczas której przepłynął północny Atlantyk z wybrzeża Stanów Zjednoczonych do Francji.
Wyróżnienia
Michał Kiełbasiński - za samotne zimowe przebiegnięcie liczącego 1600 km szlaku Yukon Trail.
Kamila Kielar - za przejście szlaku Pacific Crest Trail.
Romuald Koperski - za samotne przepłynięcie Atlantyku łodzią wiosłową.
ALPINIZM
Kolos - Marek Raganowicz - za świetne stylowo, samotne wytyczenie dwóch nowych dróg "MatraMandala" i "Secret of Silence" na Ziemi Baffina. Alpinista spędził na pionowych, arktycznych urwiskach 30 dni, wykazując się nieprawdopodobną wytrzymałością na ekstremalne warunki i umiejętnością wyszukiwania nowych logicznych linii.
Wyróżnienia
Konrad Ociepka, Wojciech Malawski, Marcin Tomaszewski oraz Sławomir Ejsymont i Mateusz Solecki - za eksploracyjną wyprawę na zachodnie wybrzeże Grenlandii. Najlepszym wynikiem osiągniętym podczas ekspedycji było poprowadzenie nowej, trudnej technicznie drogi "Night Watch".
Karolina Ośka i Michał Czech - za klasyczne przejście drogi "Freerider" na El Capitanie w Dolinie Yosemite. Mimo braku akcentu eksploratorskiego, Kapituła doceniła jakość prelekcji i aspekt popularyzacji trudnej, klasycznej wspinaczki big-wallowej.
PODRÓŻE
Kolos
Norbert Pokorski i Marek Połchowski - za eksplorację trudnodostępnych rejonów Grenlandii.
Wyróżnienia
Maciej Besta - za samotne przejście Góry Byrranga na północy Syberii.
Tomasz Wojtowicz - za trwającą trzy lata podróżniczą przygodę, podczas której okrążył świat awionetką.
Magdalena Konik - za dokumentację pasterskiego życia w Tuszetii.
EKSPLORACJA JASKIŃ
Kolos
Speleoklub Wrocław - za eksplorację jaskiń w górach Picos de Europa. W jej efekcie osiągnięto deniwelację 957 m w jaskini Sistema Cemba Vieya, dzięki czemu stała się ona najgłębszą spośród wszystkich jaskiń eksplorowanych przez polskie wyprawy w tych górach.
Wyróżnienie
Uczestnicy wyprawy Prokletije 2017 (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego Poznań i Speleoklub Świętokrzyski) - za osiągnięcie deniwelacji 696 m w Jaskini Górniczej, dzięki czemu stała się ona najgłębszą znaną jaskinią w górach Prokletije.
ŻEGLARSTWO
Wyróżnienia
Michał Palczyński - za półroczny rejs przez Arktykę w trudnych nawigacyjnie i pogodowo warunkach przeprowadzony zgodnie z dobrą praktyką morską.
Piotr Czarniecki - za inspirującą, samotną wyprawę przez Atlantyk na 5-metrowym jachcie "Atom" i konsekwentną realizację żeglarskich marzeń.
NAGRODA SPECJALNA KOLOSÓW
Henryk Widera - za wspaniałą postawę, imponującą wytrwałość oraz konsekwencję w realizowaniu żeglarskiej pasji dla człowieka niezwykłego, którego niezależność, umiłowanie wolności oraz odwaga, by żyć w zgodzie z samym sobą, budzą głęboki podziw i stanowią wzór do naśladowania.
NAGRODA IM. ANDRZEJA ZAWADY
Tomasz Owsiany na realizację wyprawy "Do wnętrza Gujany Francuskiej".
NAGRODA WIECZNIE MŁODZI
Lech Flaczyński na realizację wyprawy na Makalu.
GRAND PRIX WYSTAWY FOTOGLOB
Dominika Mizerska za zdjęcie "Wyjście z cienia".
NAGRODA DZIENNIKARZY
Krzysztof Story - za realizację projektu "ZaDrzwiami: Polska pod jednym adresem".
NAGRODY PUBLICZNOŚCI
Najlepsze zdjęcie wystawy FotoGlob
Artur Filipczak - za zdjęcie "Niebiańskie poletko".
Najlepsza prezentacja 20. Kolosów w Arenie Gdynia
Piotr Strzeżysz
Najlepsza prezentacja Fotoplastykonu w PPNT
Ewelina i Paweł Chwasta
Prezentacje odbywały się w trzech miejscach. Najbardziej istotne wydarzenia miały miejsce w Dużej Sali w hali Gdynia Arena. Pozostałe natomiast zorganizowane zostały w Sali Seminaryjnej na parterze hali Gdynia Arena i w Sali Audytoryjnej Centrum Konferencyjnego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.
Udział we wszystkich wydarzeniach był bezpłatny, a w kolejkach do wejść ustawiły się tłumy chętnych.