Koronawirus zmienił życie religijne wielu Polaków. W czasie zbliżającego się Wielkiego Tygodnia wszystkie uroczystości odbędą się w taki sposób, by zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazy. - Uczestnictwo w samych liturgiach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych celebracjach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu. Obowiązkowy jest natomiast udział w Mszy Świętej w Niedzielę Palmową i Niedzielę Zmartwychwstania - informuje w swoim dekrecie abp Sławoj Leszek Głódź.
W Niedzielę Palmową uroczystości mają odbyć się tylko wewnątrz kościołów, bez procesji. Odbywająca się w Wielki Czwartek Msza Krzyżma Świętego została przeniesiona na inny termin. W czasie Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej należy pominąć obrzęd umycia nóg. Na zakończenie tej liturgii zrezygnowano także z procesji. W Wielki Piątek wyjątkowo w tym roku nie będzie adoracji Najświętszego Sakramentu w „Ciemnicy”.
Zobacz także: Umów się na spowiedź przez internet! [SZCZEGÓŁY]
- Przypominam, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Wiernych proszę o odprawienie Drogi Krzyżowej i uklęknięcie przed Krzyżem w domach rodzinnych - tłumaczy metropolita Gdański. - W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego polecam obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Liturgii domowej może przewodniczyć ojciec, matka bądź ktoś z domowników. Tekst obrzędu proszę pobrać ze strony swojej parafii - postanowił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Zobacz także: Tak wygląda POGRZEB w czasie epidemii koronawirusa [SZCZEGÓŁY | ZDJĘCIA]
Co musisz wiedzieć, jeśli obejmie cię kwarantanna? - CZYTAJ WIĘCEJ
Koronawirus w Polsce. Aktualna mapa zarażeń:
Koronawirus z Chin. Informacje z Trójmiasta i okolic!