Ponieważ strzyżaki pasożytują głównie na zwierzętach, można je spotkać przy wydeptanych ścieżkach. Nierzadko poruszają się całymi chmarami, masowo obsiadając swoją ofiarę. Coraz częściej są zauważane przez grzybiarzy na Pomorzu!
Strzyżak - latający kleszcz. Jak go rozpoznać?
Strzyżaki to leśne owady, muchówki z rodziny narzępikowatych. Występują najczęściej latem, jednak można je spotkać także jesienią, gdy na dworze jest dość ciepło. Można się na nie natknąć na obrzeżach lasów i w okolicach ścieżek wydeptanych przez zwierzynę.
Strzyżaki są koloru brązowo-brunatnego. Mają skrzydła, mięsiste nóżki z haczykami i płaski twardy chitynowy pancerzyk pokryty szczecinkami, który bardzo trudno rozgnieść. Owady są niewielkich rozmiarów. Mają około 5 milimetrów długości. Strzyżaki do złudzenia przypominają znane nam kleszcze. Jednak w przeciwieństwie do nich mogą latać. Co ciekawe, skrzydła są odrzucane po znalezieniu żywiciela. Dlatego też wbitego w skórę strzyżaka łatwo pomylić z prawdziwym kleszczem.
Owady te pasożytują głownie w sierści następujących zwierząt:
- sarny,
- jelenie,
- łosie,
- borsuki.
Polecany artykuł:
Czy strzyżaki mogą być groźne dla człowieka?
Strzyżaki mogą przenosić bakterie wywołujące bolesne zmiany skórne. Niektóre źródła podają, że owady te bywają nosicielami bakterii powodujących anaplazmozę lub boreliozę.
Strzyżaki często chmarami obsiadają człowieka. Nie rozmnażają się na jego skórze, jednak gryzą, wczepiają się we włosy, a także potrafią wejść do oczu, nosa czy uszu. W związku z tym mogą być niebezpieczne głownie dla dzieci i alergików.