"Orzeł" to legendarny okręt polskiej Marynarki Wojennej, który został zwodowany 15 stycznia 1938 r. w holenderski Vlissingen. Podwodny okręt torpedowy został zbudowany dzięki wsparciu Ligi Morskiej i Kolonialnej oraz Fundacji Łodzi Podwodnej. "Orzeł" zasłynął spektakularną ucieczką podczas internowania w Tallinie we wrześniu 1939 r. i to bez map czy pomocy nawigacyjnej. Później okręt uczestniczył w działaniach aliantów na Morzu Północnym, gdzie zaginął w maju 1940 r. w niewyjaśnionych okolicznościach.
Zabytkowe plany techniczne okrętu stanowiły eksponat Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Dokument o wymiarach 188 cm na 68 cm był wielokrotnie składany i rozkładany, co spowodowało jego częściowe zniszczenie. Aby zachować go w jak najlepszy stanie muzeum przekazało go pod opiekę Pracowni Konserwatorskiej ARS VETA Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.
Dokument został oczyszczony z resztek taśm klejących i uzupełniony o brakujące kawałki papieru. Ponadto plany zostały naklejone na sztywne podłoże, co uchroni je przed dalszymi zniszczeniami, w tym często występującymi przy takich dokumentach przetarciami. Dokumenty wróciły już na swoje miejsce i są dostępne dla badaczy.