Sinice w kąpieliskach

i

Autor: Wojciech Olkusnik/East News, mat. pras

CO O TYM MYŚLICIE?

Ludzie nad Bałtykiem robią to mimo zakazów! "Turysty nic nie zatrzyma"

2024-08-27 18:44

Turyści, którzy przyjeżdżają nad Bałtyk, robią to przede wszystkim dla spędzenia czasu na plaży i w morskiej wodzie. Niestety, często nie są im straszne żadne zakazy, które dotyczą tych miejsc wypoczynku. To z kolei prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, z jakimi potem muszą mierzyć się nieodpowiedzialni plażowicze.

Sinice zmorą nadbałtyckich turystów 

Sinice zaliczane są do najstarszych organizmów na ziemi. Występują w wodach słonych i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni. Podczas bezwietrznej pogody niektóre mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wtedy jak rozlana farba, galaretka lub płatki. W przypadku ich zakwitu nie zaleca się wchodzenia do wody, bowiem kąpiel w zanieczyszczonym sinicami zbiorniku może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W razie połknięcia takiej wody, mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. Niestety, nie wszystkich zniechęcają nie tylko same zakazy, ale także zagrożenia zdrowotne związane z kąpielami w takich miejscach. 

Nie wszyscy wczasowicze respektują zakazy

Jak zauważył portal Radio Zet, m.in. osoby spędzające wczasy na plaży w Stegnie lekceważąco podeszły do obecności sinic w Bałtyku. Ich zachowanie pokazał na swoim profilu na TikToku portal NaMierzeje.pl. Na nagraniu widać, że pomimo zakazu kąpieli, wypoczywający nad morzem ludzie ochoczo wchodzą do zakażonego zbiornika. "Sinice? No i co z tego? Turysty nic nie zatrzyma" - podpisano film.

- "Nie zrozumiem", "Ludzie często zapominają o sprawdzeniu flagi", "Selekcja naturalna" - pisali internauci, których oburzało lekceważące zachowanie. Znaleźli się jednak tacy, którzy bronili "śmiałków".

- "Pochodzę z małej wioski nad zalewem i nigdy się nie przejmowaliśmy sinicami", "Mieszkam nad morzem, od małego bawiłam się w wodzie, nie patrząc czy są, i żyję, nigdy się nie zatrułam" - odpowiadali w kontrze inni.

Co może grozić po kąpieli w wodzie z sinicami?

Rodzaje toksyn sinicowych:

  • hepatotoksyny, czyli substancje wywierające działanie toksyczne na wątrobę - ich celem jest uszkodzenie komórek wątroby, chodź odnotowuje się także szkodliwe działanie na nerki, do tego typu toksyn należą: mikrocystyny, nodularyna i cylindrospermopsyna
  • neurotoksyny to rodzaj toksyn działających na układ nerwowy - powodują one porażenie mięśni, a następnie uduszenie wskutek niewydolności oddechowej: anatoksyna-a, anatoksyna-a(s), saksytoksyna;
  • dermatotoksyny produkują związki działające toksycznie na skórę, które powodują:swędzenie skóry,
  • pieczenie,
  • obrzęk,
  • rumień;
  • wysypka grudkowa lub pęcherzowa,
  • pokrzywka,
  • zapalenie spojówek pojawia się po kilku godzinach od kontaktu z wodą zawierającą następujące toksyny: lynbgyatoksynę-a, aplysiatoksynę, debromoaplysiatoksynę

Źródło: Radio Zet, GIS

ZOBACZ TEŻ. Sinice w Bałtyku. Poważny problem powrócił. GALERIA:

Sinice w Jeziorku Czerniakowskim. Warszawiacy lekceważą zakaz kąpieli
Sonda
Sinice powstrzymują cię przed kąpielą?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki