Sinice w Bałtyku, a właściwie ich zakwit, powodują, że woda w morzu zmienia kolor na zielony i może być groźna dla naszego zdrowia, więc nie nadaje się do kąpieli. Nad stanem jakości wody na terenie kąpielisk czuwa GIS, który regularnie bada, czy można się kąpać nad morzem, jeziorem i innymi akwenami. Niestety, co roku w Bałtyku dochodzi do zakwitu sinic, przez co z niektórych plaż nie można w pełni korzystać - obowiązuje na nich zakaz kąpieli. Taka sytuacja potrafi zepsuć każdy urlop, dlatego ważne, aby przed wyjazdem nad morze sprawdzać, gdzie są sinice w Bałtyku i unikać tych kąpielisk. Sinice często zakwitają już w czerwcu, na początku wakacji! Wybierasz się w najbliższym czasie nad morze? To artykuł dla ciebie.
Przeczytaj także: Dzieci plażowiczów sikają do morza. Jedni przyklaskują, inni patrzą z niesmakiem. Kto ma rację?
GIS: Mapa sinic w Bałtyku 2022
Aktualne dane na temat sytuacji na kąpieliskach i zakazie kąpieli nad morzem można znaleźć na publikowanej przez GIS mapie. Sinice w Bałtyku to nie jedyny powód, dla którego zamykane są kąpieliska, dlatego warto na bieżąco sprawdzać, jak wygląda sytuacja na kąpieliskach. Wszystkie informacje dotyczące stanu wody, miejsc występowania sinic w Bałtyku i zakazie kąpieli znajdziesz klikając w mapę poniżej.
Czym są sinice i dlaczego jest zakaz kąpieli w Bałtyku?
Sinice (cyjanobakterie) to bakterie zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Jak informuje GIS, większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Oznacza to, że mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników. W Polsce najczęściej mówimy o sinicach w kontekście Bałtyku i ogłaszanego zakazu kąpieli. Należy jednak pamiętać, że gdy zagęszczenie sinic w wodzie nie jest zbyt duże, są one - obok innych grup organizmów - ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych. Ponadto produkują życiodajny tlen. Problem pojawia się, gdy następuje zakwit sinic (np. w Bałtyku). - Zakwitem wody nazywamy zmianę zabarwienia wody spowodowaną masowym namnażaniem się glonów. Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego - informuje GIS. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny.
Czytaj także: Zakwit sinic i zakaz kąpieli nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu