W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ministra obrony narodowej z dnia 27 listopada 2024 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 r. Temat kwalifikacji dotyczy wszystkich obywateli Polski, w tym również mieszkańców woj pomorskiego.
Kwalifikacja wojskowa. Kto zostanie wezwany?
Zgodnie z rozporządzeniem szefa MON-u przyszłoroczną kwalifikacją wojskową zostaną objęci:
- mężczyźni urodzeni w 2006 r.;
- mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej oraz osoby, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w ustawie o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
- kobiety urodzone w latach 1998-2006, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawiły się jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w ustawie o obronie Ojczyzny;
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej;
- osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.
Jaka kara za niestawienie się na kwalifikacji wojskowej?
Stawienie się na kwalifikacji jest obowiązkowe, a za niepojawienie się na komisji można otrzymać karę grzywny i zostać doprowadzonym na miejsce przez policję.
Jak wygląda kwalifikacja wojskowa?
Wezwanie do stawienia się na kwalifikacji musi zostać dostarczone z przepisowym wyprzedzeniem co najmniej 7 dni. Na wezwaniu musi znajdować się data i miejsce kwalifikacji.
Kwalifikacja odbywa się przed komisjami powiatowymi. W składzie takiej komisji są: lekarz, który jest jednocześnie przewodniczącym komisji, psycholog oraz sekretarz komisji.W pracach komisji bierze również pielęgniarka lub ratownik medyczny.
Co jeśli nie mogę stawić się na kwalifikację wojskową?
O ewentualnej niedyspozycji należy powiadomić odpowiedni organ najpóźniej w wyznaczonym dniu stawienia się. Powiadomienia należy przesłać do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.